Претрага
Претрага
Close this search box.

“Rizikovao je život da spasi dete koje se davilo, a onda se ozbiljno razboleo!” Janjić otkriva kako je Patrijarh Pavle postao monah: Tada se desilo čudo

Foto: Printscreen

Tradicionalna manifestacija “Dani patrijarha Pavla” održana je deveti put u manastiru Blagoveštenje u Ovčar Banji, gde je predstavljena drvorezbarska kolonija “Krst patrijarha Pavla”. Tom prilikom, podsećamo se na reči ovog velikog srpskog duhovnika: “Kad se čovek rodi, ceo svet se raduje, a samo on plače. Ali treba da živi tako da, kad umre, ceo svet plače, a samo on se raduje.”

Patrijarh Pavle ostavio je neizbrisiv trag u našoj istoriji, a o njegovom značaju govorio je Jovan Janjić, autor knjige “Biti čovek”, u emisiji “Puls Srbije”.

Janjić, autor čak četiri knjige posvećene Patrijarhu Pavlu, na samom početku emisije podsetio je gledaoce na dve reči koje su obeležile život i učenje patrijarha – “Budimo ljudi”. Te jednostavne, ali duboko značajne reči postale su vodič mnogima, ali, kako je autor objasnio, njihovo značenje često ne shvatamo u potpunosti.

– Te dve reči, ‘budimo ljudi’, predstavljaju najkraći ljudski zakon. U njih su utkani svi zakoni ovoga sveta, čak i Božji zakon – zakon deset Božjih zapovesti. Suština je uvek ista – da budemo ljudi, da postupamo ljudski prema drugima, prema Božjoj tvari i prema Bogu – rekao je Janjić.

On je istakao i to da jednostavnost tih reči odražava savršenstvo i poziv na unutrašnju odgovornost prema svetu i drugima.

– Ako smo ljudi, znamo kako se odnositi prema drugima i prema Bogu. To je poruka koju je Patrijarh Pavle živeo i prenosio.

Janjić je u emisiji govorio i o brojnim mudrostima patrijarha, koje su, kako kaže, jednako aktuelne i danas. Jedna od misli koje je izdvojio glasi: “Naše je da učinimo onoliko koliko do nas stoji”

– To je rečenica koju često citiram. Kada bi svi ljudi činili onoliko koliko im je dužnost nalaže, svet bi bio mnogo bolji. Nažalost, mnogi ne čine ni toliko, ali Patrijarh nas je uvek podsećao na to da je naše da se trudimo i činimo što više dobra, jer samo tako svet može biti bolje mesto – rekao je Janjić.

Janjić se osvrnuo i na životni put Patrijarha Pavla, koji je, kako je ispričao, od malih nogu bio okružen verom i duhovnošću. Patrijarh Pavle, rođen kao Gojko Stojčević, rano je ostao siroče i odrastao pod brigom tetke i bake. Iako je u mladosti želeo da postane sveštenik i zasnuje porodicu, Bog ga je, kako je Janjić rekao, pozvao na drugačiji put.

– Za vreme Drugog svetskog rata, dok je boravio u Banji Koviljači, Patrijarh Pavle je rizikovao život da spase dete koje je upalo u reku Drinu. Posle toga se ozbiljno razboleo, ali je na čudesan način ozdravio. To je bio trenutak kada je odlučio da postane monah i potpuno se posveti Bogu. Da nije doneo tu odluku, ne bi postao patrijarh, jer samo monasi mogu preuzeti tu službu – objasnio je Janjić.

Tokom emisije, Janjić je govorio o tome kako su Patrijarha Pavla uvažavali ne samo u Srbiji, već i u celom pravoslavnom svetu.

– On je zaista bio svetac našeg vremena. Još dok je bio među nama, poglavari drugih crkava i verskih zajednica tretirali su ga kao svetog čoveka. Njegova jednostavnost, skromnost i posvećenost Bogu osvetlile su put mnogima.

Janjić je podsetio da je Patrijarh Pavle bio svetac za mnoge ljude još za života, ali je izrazio nadu da će Srpska pravoslavna crkva jednog dana i zvanično kanonizovati ovog velikog duhovnika.

– Ne sumnjam da je on već sada na nebesima s oreolom svetog oko svoje glave. Njegov duh nastavlja da svetli među nama i uvek ćemo ga se sećati s ljubavlju i poštovanjem – rekao je Janjić.

kurir.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага