Svetski dan televizije obeležava se svakog 21. novembra već 96 godina. Uprkos brojnim transformacijama koje je prošla na svom razvojnom putu, ostala je najuticajniji masovni medij. Prema podacima 95 odsto stanovništva u Evropi poseduje televizijski uređaj.
Takođe, podaci govore da 91 odsto TV gledanosti dolazi kroz emitovanje uživo. Prema podacima najgledaniji televizijski sadržaj u 2022. godini, bila utakmica utakmica između Srbije i Švajcarske na Svetskom prvenstvu u Kataru.
Istorija nastanka televizora
Prvi komercijalni elektronski televizori napravljeni sa katodnom cevi su napravljeni u Telefunkenu, u Nemačkoj 1934. godine. Nakon Nemačke, televizori su se proizvodili u Francuskoj, Velikoj Britaniji i u SAD. Kako je tehnologija napredovala, tako se razvijala i proizvodnja televizora pa su tako 1980. godine napravljeni infracrveni senzori koji detektuju signale poslate sa daljinskog upravljača. U Beograd je televizor stigao 1938. godine, na drugom po redu organizovanom Jesenjem sajmu. Tada je zabeležela rekordna poseta sajmu, a ovu naprednu tehnologiju videlo je preko 200.000 ljudi. Pretplata je bila skupa, a televizijski uređaji su se 1956. godine mogli izbrojati na prste.
Prvi proizvedeni televizor u Jugoslaviji napravljen je u Zavodima RR u Nišu, decembra 1958. godine. Serijska proizvodnja ovog modela počela je aprila 1959. godine.
Prvenstveno su se televizori proizvodili sa crno belom slikom. Međutim, tehnologija je znatno napredovala, a televizori se sada proizvode i kao bežični.
Proizvodnja televizora je postala masovna, izbor je velik i cene su pristupačnije.