Претрага
Претрага
Close this search box.

Vroclav: Grad ostrva, mostova i patuljaka

Unsplash/Rodion Kutsaiev

Idilično smešten uz reku Odru i njene četiri pritoke, sa 12 ostrva, 130 mostova i brojnim zelenim površinama koje se pružaju uz vodu, četvrti najveći grad Poljske interesantna je destinacija koja se ponekad nepravedno nađe u senci Krakova i Varšave. Ovo je grad burne istorije i raznovrsne arhitekture, evropska prestonica kulture u 2016, ali i grad dobrog provoda, pivnica i barova u kojima zabava traje do jutra.

Danas živahni grad sa preko šesto hiljada stanovnika, osnovan je u 10. veku i brzo postao značajno trgovačko i kulturno središte Poljske. U vekovima koji slede prolazio je kroz burne periode različitih uticaja koji su na njemu ostavili neizbrisiv trag.

U 14. veku tako je prešao pod vlast češkog kralja i postao deo Češke krune, nakon toga je bio pod vlašću Habsburške monarhije. Tokom ovog perioda, grad je doživeo značajan ekonomski i kulturni prosperitet.
U 16. veku postao je centar protestantskog pokreta u Poljskoj čime je oblikovana njegova religijska ali i kulturna scena.

Ništa mirnije nije bilo ni kasnije – grad je bio svedok brojnih ratova uključujući Tridesetogodišnji rat i ratove za špansko nasleđe. Tokom 18. veka, Vroclav je pripojen Pruskoj, a tokom Drugog svetskog rata, bio je žarište borbi i pretrpeo je velika razaranja.

Unsplash/Bianca Fazaces

Sve ovo danas ga čini jedinstvenom lokacijom koja pulsira istorijom i kulturom pristiglom iz najrazličitijih uticaja. Nakon svakog rata ili razaranja, grad je bio obnovljen i ponovno izgrađen, a upravo zbog tih nedaća danas se u njemu mogu pronaći impresivni primeri različitih arhitektonskih pravaca.

Srednjovekovna arhitektura prisutna je u obliku očuvanih delova srednjovekovnih zidina i kula, a iz istog perioda je i impresivna katedrala Svetog Jovana Krstitelja. Renesansa je obogatila grad palatama Krasinski i Krzysztofory, a tokom baroknog perioda crkve su obogaćene ukrasima. Crkva Sv. Marije Magdalene i Sv. Elizabete su samo neki od primera barokne arhitekture u gradu.

Crkva Sv. Mateja, pak, pripada gotičkom stilu. Sa dolaskom 20. veka, Vroclav je doživeo uticaj modernih arhitektonskih stilova, uključujući secesiju i art deco. Mnoge građevine iz tog perioda su očuvane i predstavljaju važan deo gradskog pejzaža.

Srce grada i polaznu tačku za njegovo istraživanje predstavlja šareni srednjovekovni centralni trg Rynek, jedan od najvećih trgova u Evropi i jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija u gradu čija istorija seže do 13. veka. Trg je nekada bio mesto tržnice, a sada predstavlja kolekciju arhitekture iz različitih istorijskih perioda uključujući gotiku, renesansu, barok i neoklasicizam.

Unsplash/Sebastian Malecki

Načičkan je restoranima, kafićima i barovima, što ga čini savršenim mestom za opuštanje i uživanje u lokalnoj kuhinji. Mnogi turisti na ovom trgu se prvi put susretnu sa legendarnim patuljcima iz Vroclava. O čemu se radi?

Priča kaže da su skulpture patuljaka u Vroclavu započele kao simbol otpora i protesta protiv komunističkog režima u Poljskoj tokom 1980-ih godina. U to vreme, pokret Solidarnost (Solidarność), kojim je predsedavao Leh Valesa, borio se za radnička prava i demokratiju. Jedan od lidera Solidarnosti, Jerzy Owsiak, smislio je simboličan način da izrazi protest protiv režima.

Odlučio je da postavi malu skulpturu patuljka ispred sedišta pokreta, kao simbol otpora. Od tada, skulpture patuljaka postale su neka vrsta neformalnog simbola grada Vroclava.

Nakon pada komunizma, skulpture patuljaka ostale su u gradu, a ljudi su ih počeli postavljati na različite javne lokacije, kao što su trgovi, mostovi, parkovi i ulice. Svaka skulptura ima svoju priču i značenje, a neke od njih predstavljaju poznate istorijske ličnosti ili aktuelne događaje.

Danas su patuljci, kojih ima na stotine, popularna turistička atrakcija i igraju važnu ulogu u promovisanju grada Vroclava kao prijateljskog mesta za posetu, a postoji i „Dwarf Trail“ (Staza patuljaka) koju posetioci mogu pratiti u potrazi za omiljenim “stanovnicima” Vroclava.

Vroclav se izdvaja i svojim rečnim ostrvima koja su formirana na reci Odra i njenim pritokama, a sa obalom povezana mostovima, te predstavljaju pristupačne ali jedinstvene gradske lokacije.

Na “ostrvu katedrale” koje je najstarije korišteno ostrvo u gradu, nalazi se impresivna katedrala sv. Jovana Krstitelja, koja je jedna od najznačajnijih i najstarijih crkava u Poljskoj. Na “univerzitetskom ostrvu”, lako je pretpostaviti, nalaze se fakulteti vroclavskog Univerziteta ali i Botanička bašta.

Tu je i ostrvo Słodowa popularno među mladima i studentima zbog raznih opcija za rekreaciju, sport, ali i brojnih restorana i kafića. Piasek ostrvo je pak poznato po kulturnim događajima i festivalima koji se održavaju tokom leta.

Kao da istorije u gradu nije dosta, u Vroclavu se nalazi i najstariji restoran u Poljskoj, „Piwnica Świdnicka„. Ovaj restoran osnovan je 1275. godine i smatra se najstarijim neprekidno otvorenim restoranom u Poljskoj. Nalazi se u centru grada, na glavnom trgu Rynek.

Restoran nudi autentičnu poljsku kuhinju i rustični ambijent pivnice. U njemu se nalazi i tabla sa ugraviranim imenima poznatih posetilaca, te vidimo da su u ovu pivnicu voleli da svrate i slavni umetnici, između ostalih Gete i Šopen, ali i vladari, kao što je bio Žigmund Luksemburški.

Za najlepši pogled na grad treba se popeti na vrh crkve sv. Marije Magdalene, gde vas osim pogleda čekaju, pogodićete, i patuljci.

Gradske info

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага