Afte se većinom pojavljuju naglo i izazivaju neprijatnost i snažnu bol. Afte traju oko nedelju dana (male afte), ali mogu trajati i celi mesec (velike afte). Afte koje traju kratko većinom ne ostavljaju nikakav ožiljak.
Afte mogu peći i boleti u dodiru s hranom, posebno onom koja je ljuta, kisela ili prezačinjena. Na afte u ustima kod dece treba posumnjati ako dete odbija hranu ili ako se žali na bol i peckanje u ustima.
Afte su okrugle, najčešće bele, male tačke koje se pojavljuju u usnoj duplji. Međutim, afte na zubnom mesu takođe nisu neobična pojava. Ako dete aftu dodirne jezikom ona će peckati i boleti, upravo zbog toga dete može da odbija hranu.
Jedan od glavnih faktora koji utiču na pojavu afti u ustima kod dece je slab imunitet i nedostatak vitamina i minerala. U nekim slučajevima može biti reč o psihofizičkoj iscrpljenosti, nedostatku gvožđa i povredama u usnoj duplji.
Afte se u ustima kod dece pojavljuju često, i to u uzrastu između 2 i 4 godine. Afte tokom nekoliko dana mogu nabubriti, a potom i pući što dovodi do pojave rana. Tokom nekoliko dana, afte se mogu proširiti na spoljni deo usana i kožu oko njih.
Neretko dolazi i do oticanja limfnih čvorova i kod deteta se javlja problem otežanog gutanja. Afte u ustima i temperatura nisu neobična pojava. Temperatura se uglavnom javlja nekoliko dana nakon pojave afti.
Pre bilo kog drugog koraka, detetu je potrebno ublažiti simptome peckanja i boli uz pomoć preparata koji podstiču zaceljivanje. Preparati za lečenje afti kod dece ne sadrže alkohol. Većina ih sadrži hijaluronsku kiselinu. Hijaluronska kiselina deluje zaceljujuće.
Iako afte nećete moći u potpunosti sprečiti budući da tačan uzrok afti nije poznat, ipak postoje mere koje mogu imati pozitivan učinak:
- Smanjite u detetovoj ishrani namirnice koje mogu iziritirati usnu šupljinu, poput ananasa, nara, narandže, limuna.
- Izbegavajte detetu da dajete čips, lešnike i preterano začinjenu i ljutu hranu.
- Opomenite dete kada govori dok jede (može se ugristi i podstaći pojavu afti).
- Upozorite dete na redovnu oralnu higijenu.
- Osigurajte detetu dovoljno sna i odmora.
- Dajte detetu jogurt jer probiotik ima pozitivno delovanje na afte.
Autor: nsuzivo.rs