Denver upisao istorijsku pobedu nad Majamijem, tripl-dabl Nikole Jokića

Denver nagetsi su predvođeni Nikolom Jokićem koji je upisao novi tripl-dabl savladali ekipu Majami hita 104:93 u debitantskom nastupu kluba u velikom finalu NBA lige. Naredni meč igra se takođe u Denveru u noći između 4. i 5. juna.

Denver nadigrao Majami u prvom meču finala NBA lige
Denver je u debitanskom nastupu u finalu NBA lige bio bolji od Majami hita 104:93. Nikola Jokić ponovo je bio najbolji košarkaš svog tima ostvarivši novi, 9. tripl-dabl u plej-ofu.

Nagetsi su ovom pobedom ostali neporaženi na domaćem parketu, pa u “Bol areni” imaju niz od devet pobeda.

Nikola Jokić postao je prvi centar u istoriji koji je podelio 14 asistencija u jednoj utakmici finala.

Prvo poluvreme – “Majami uhvaćen na spavanju”, šut za tri ostao u Bostonu

Nagetsi su dosta organizovanije ušli u meč, odigravši agresivno na obe strane terena, sa najvećim fokusom na igru u napadu.

Denver je zbog lošeg postavljanja u odbrani najčešće Gejba Vinsenta lako dolazio do mis-meč situacija, iz kojih je u najviše navrata poentirao Eron Gordon.

Za razliku od prethodnih mečeva, Majami nije igrao zonsku odbranu.

Defanziva ekipe bila je fokusirana na zaustavljanju Nikole Jokića koji nije gledao ka košu, već je pritisak na sebi iskoristio da u uvodnoj deonici podeli šest asistencija.

Idealno prvo poluvreme Nagetsa. Košarkaši Majka Melouna bili su bolji od rivala na obe strane terena.

Nagetsi su i u drugoj četvrtini nastavili da igraju strpljive napade koji su im doneli 60 odsto procenata šuta iz igre i 45,5 za tri poena. Sa druge strane Hit je u odnosu na prethodne serije plej-ofa bio neprepoznatljiv.

Gostujuća ekipa je što zbog dobre odbrane Nagetsa, što zbog promašenih šuteva iz otvorenih pozicija na poluvremenu imala skromnih 37,5 odsto šuta iz igre, i 23,5 šuta za tri poena.

Ono što je krasilo Majami u dosadašnjem delu plej-ofa stalo je protiv Denvera. Maks Štrus i Gejb Vinsent bili su na dve pogođene trojke iz deset sveukupnih pokušaja, od čega je Štrus bez uspeha probao šest puta.

Denver je sa druge strane raspodelio poene i posle prve dve deonice imao čak četiri dvocifrena košarkaša.

Drugo poluvreme – Zamena uloga i Jokićeva inicijativa u poslednjoj deonici

Početak drugog poluvremena obeležila je serija Majamija 7:0 kojom su gosti pokazali Denveru da će kazniti dalje opuštanje.

Majk Meloun je u trenutku u kom su gosti prišli na 10 poena zaostatka pogledao ka klupi gde su mu pomoćni treneri signalizirali da ne traži tajm-aut.

Na sreću domaćih, već u narednom napadu Džamal Mari je postigao koš uz faul nakon čega je Denver vratio stabilnost u igri.

Tim Erika Spolstre je na momente u trećoj deonici zaista pokazivao potencijal koji poseduje. Predvođen centrom Bemom Adebajom koji je koristio slabiji angažman Jokića u odbrani Hit je uspevao da se održi u igri.

Ipak, njihova igra koja je koliko toliko bila korektna ponovo je opala u finišu treće deonice što je Denver iskoristio da pred poslednju deonicu uđe sa maksimalnih plus 21.

Nalik na treću četvrtinu Majami je ponovo serijom vezanih poena prišao Denveru, i razliku sveo na 13 poena zaostatka.

Trener Denvera Majk Meloun zatražio je taj-maut, a Nagetsi su potom postigli šest vezanih poena, od čega četiri Nikole Jokića.

Centar Srbije je u trenucima kada je Majami “dodavao gas” pronalazio rešenja koja su održavala ekipu na dvocifrenoj prednosti.

Dva minuta pred kraj, Majami je već prepolovljenu prednost Denvera spusio na devet poena zaostatka.

Majami je prešao u zonsku odbranu, koja nije odgovarala Nagetsima koji u poslednjoj deonici nisu uspeli da ubace nijedan šuta za tri poena.

Dve ekipe su u poslednjoj deonici zamenile uloge, Denver je loše šutirao i poklanjao zicer situacije Majamiju, dok su gosti stizali do lakih poena.

Nikola Jokić odigrao je prisebno četvrtinu, preuzeo potpunu inicijativu i nije dozvolio preokret do kraja.

Srpski centar je meč završio sa 27 poena, 10 skokova i 14 asistencija, Džamal Mari postigao je 26 poena, Gordon je dodao 16, a Porter 14.

U ekipi Majamija, Adebajo je iskoristio smanjen angažman Jokića u odbrani da postigne 26 poena, Vinsent je dodao 19, Hajsmit 18, dok je Džimi Batler pružio slabu partiju sa 13 poena.

Naredni meč igra se takođe u Denveru u noći između 4. i 5. juna.
Kraj meča, pobeda Denvera 104:93
48′ Denver vodi 104:93, Jović na parketu
Spolstra je uveo Jovića na teren.

Jokić upisao 9. tripl-dabl u plej-ofu
Nikola Jokić stigao je do 9. tripl-dabla u plej-ofu pošto je u dosadašnjem toku meča upisao 27 poena, 10 skokova i 14 asistencija.

46′ Nagetsi vode 96:87
Majami je prepolovio prednost Denvera u poslednjoj četvrtini, prvi put posle dugo vremena gosti zaostaju jednocifrenom razlikom.

Majami je prešao u zonsku odbranu i konstantnu flaster igru Adebaja nad Jokićem, što uz malo lošije procente šuta Nagetsa donosi blagu neizvesnost u meč.

40′ Denver vodi 90:74
Nakon serije Majamija, Denver je uzvratio sa dva poena Džefa Grina i četiri Nikole Jokića.

38′ Serija Majamija 8:0, tajm-aut Majka Melouna
Nalik na treću četvrtinu Majami je ponovo serijom vezanih poena prišao na 13 poena zaostatka.

Trener Denvera zatražio je taj-maut.

Kraj treće četvrtine, najveća prednost za Denver 84:63
Početak drugog poluvremena i serija Majamija 7:0 odavali su utisak da Majami može da unese neizvesnost u meč.

Majk Meloun je u trenucima u kojima su gosti prišli na 10 poena zaostatka pogledao ka klupi gde su mu pomoćni treneri signalizirali da ne traži tajm-aut.

U narednom napadu Džamal Mari je postigao koš uz faul nakon čega je Denver vratio stabilnost u igri.

Igra Majamija koji je koliko toliko igrao korektnu treću četvrtinu, potpuno se raspala u poslednjih nekoliko minuta kada su vezali promašaj za promašajem koji su Nagetsi čiji je kvalitet igre takođe opao iskoristili za maksimalnih 21 poen razlike.

34′ Denver na maksimalnih plus 19 – 79:60
Uprkos lošijoj ofanzivnoj četvrtini Denvera, ekipa iz Kolorada uspešno održava prednost.

Majami u dosadašnjem toku meča ima 26 ubačenih koševa iz 70 pokušaja iz igre.

Jokić ponovo ušao u istoriju
Reprezentativac Srbije je jedini košarkaš uz Lebrona Džejmsa koji je u poslednjih 25 godina na poluvremenu finala imao 10 poena i 10 asistencija.
Počelo je drugo poluvreme
Jokić bez promašaja, Mari najefikasniji
Najbolji košarkaši Denvera dobro su ušli u meč. Nikola Jokić još nije promašio iz igrem, a Džamal Mari je najefikasniji sa 18 poena.
Poluvreme, Denver vodi 59:42
Idealno prvo poluvreme Nagetsa. Košarkaši Majka Melouna bili su bolji rival na obe strane terena.

Nagetsi nastavljaju da igraju strpljive napade koji su im doneli 60 odsto procenata šuta iz igre i 45,5 za tri poena. Sa druge strane Hit je neprepoznatljiv.

Gostujuća ekipa je što zbog dobre odbrane Nagetsa, što zbog promašenih šuteva iz otvorenih pozicija na skromnih 37,5 odsto šuta iz igre, i 23,5 šuta za tri poena.

Ono što je krasilo Majami u dosadašnjem delu plej-ofa stalo je protiv Denvera. Maks Štrus i Gejb Vinsent su na dve pogođene trojke iz deset sveukupnih pokušaja, od čega Štrus ima šest promašaja be pogotka.

Denver je raspodelio poene i ima čak četiri dvocifrena košarkaša posle prve deonice.

Džamal Mari ubacio je 18 poena, Gordon je dodao 14, dok su Jokić i Porter na po 10.

U ekipi Majamija jedini je razigran Bem Adebajo sa 16 poena.
21′ Nagetsi vode 50:37, tajm-aut Spolstre
Nagetsi sigurno održavaju i povećavaju prednost koju su stekli u prvoj četvrtini.

Denver zahvaljujući strpljivim pozicionim napadima dolazi do lakih poena i visokih procenata šuta (62 odsto) u drugoj deonici.

Majami je sa druge strane tek na 39 odsto procenata šuta iz igre (46 odsto u drugoj deonici).

Spolstra je posle poena Nikole Jokića i maksimalnih plus 13 za Denver u dosadašnjem toku meča bio prinuđen da zatraži tajm-aut.

Tri košarkaša Mege u finalu
U NBA finalu su čak tri nekadašnja košarkaša Mege: Nikola Jokić, Vlatko Čančar i Nikola Jović.

Kraj prve četvrtine, Denver vodi 29:20
Denver vodi protiv Majami hita nakon prvog perioda. Nagetsi su odigrali dosta bolje na obe strane terena, a najveća razlika napravljena je u napadu.

Denver je zbog lošeg postavljanja rivala u odbrani, pre svega Gejba Vinsenta lako dolazio do mis-meč situacija, iz kojih je najčešće poentirao Eron Gordon.

Za razliku od prethodnih mečeva, Majami nije igrao zonsku odbranu. Defanziva ekipe fokusirana je na zaustavljanju Nikole Jokića koji nije gledao ka košu, već je pritisak na sebi iskoristio da podeli šest asistencija.
6′ Denver vodi 14:9
Serija poena Erona Gordona. Lošom organizacijom igre u odbrani, Majami je dozvolio Nagetsima veliki broj mis-meč situacija koje je krilni centar Denvera iskoristio da postigne osam poena.

Počeo je meč u Denvru
Prvi napad imaju Nagetsi.
Predvodnik ekipe
Nikola Jokić izveo je saigrače na parket “Bol arene”.
Jokić sa tripl-dabom u proseku ulazi u finale
Nikola Jokić je tek treći košarkaš u istoriji koji sa tripl-dablom u proseku u plej-ofu ulazi u finale.

Mari ostao poslednji na zagrevanju
Džamal Mari ostao je poslednji na zagrevanju da bi obavio ritual pogađanja trojki sa velikih razdaljina.

Majami bogatija franšiza
Za razliku od Denvera kome je ovo tek prvo finale, Majami hit je osvojio tri šampionska prstena do sada.

Prvi put su najbolji tim sveta postali 2006. godine, a dve titule osvojili su i za vreme mandata Lebrona Džejmsa 2012. i 2013. godine.
Hit poslednje finale igrao bez publike

Košarkaši Majamija su pomenuto finale igrali za vreme pandemije koronavirusa pa su se utakmice odigravale u karantinu (“mehuru”) bez pristutsva publike.

Majami igra drugo finale u poslednje četiri godine
Majamiju je ovo drugo finale u poslednje četiri godine, jer su 2020. godine u borbi za šampionski prsten poraženi od Los Anđeles lejkersa 4:2 u seriji.
Prvo finale za Denver u istoriji
Predvođeni Nikolom Jokićem, Denver nagetsi su stigli do prvog velikog finala u istoriji kluba koji se iz takozvane rivalske ABA lige 1976. godine pridružio NBA ligi.