MUNDIJAL 7. DAN! Minimalna pobeda Australije, Poljska se provukla! Francuzi prošli grupu, Mesi heroj Argentine (VIDEO)

Lionel Mesi

Sedmi dan Svetskog prvenstva doneo nam je uzbudljiva četiri duela.

Tunis 0-1 Australija

Fudbaleri Australije savladali su Tunis rezultatom 1:0 u meču drugog kola grupe D na Mundijalu u Kataru. Australijanci su bolje otvorili utakmicu i većinu vremena imali terensku inicijativu. Nadmoć Australije materijalizovao je Mičel Djuk, koji je u 23. minutu fantastično reagovao na centaršut Gudvina sa leve strane i glavom matirao golmana Damena. Do kraja poluvremena Tunis je imao dva zicera za izjednačenje. Prvo je izblokiran Drager u 41. minutu iz izgledne pozicije, a Msakni je bio neprecizan u trećem minutu nadoknade.

Tunis je krenuo ofanzivno u drugom poluvremenu, ali nisu Orlovi Kartagine uspevali da dođu do veće šanse. Prvi šut u okvir gola uputio je Msakni u 72. minuti, ali siguran je bio Rajan. Pretili su Tunišani do kraja utakmice u više navrata, imao je šansu i Vahbi Kazri, ali golman Rajan je bio odličan danas. Australijanci su pretili iz kontranapada, ali ni oni nisu stvorili neku veću šansu.

Ovim porazom Tunis je na korak od ispadanja sa Mundijala, jer bi morali da pobede Francusku u poslednjem kolu kako bi imali šansu za prolaz, dok će Australija da igra odlučujući meč za prolaz dalje protiv Danske.

Poljska 2-0 Saudijska Arabija

Reprezentacija Poljske pobedila je Saudijsku Arabiju u uzbudljivoj utakmici drugog kola grupe C Mundijala u Kataru – 2:0 (1:0). Većinu vremena Saudijska Arabija je bila bolji tim, ali neiskorišćen penal i brojni promašeni ziceri skupo su ih koštali. Saudijska Arabija bila je dominanta tokom skoro celog prvog poluvremena. Smenjivali su se napadi jedan za drugim, ali nije bilo veće opasnosti po gol Poljske. Prvi deo igre obeležila je veoma gruba igra Poljaka. U jeku dominacije Saudijaca, Poljaci dolaze do iznenadnog vođstva u 39. minutu. Levandovski je sa gol-aut linije dodao Pjotru Zjelinskom, koji zakucava loptu u mrežu. Nije to pokolebalo igrače Saudijske Arabije koji su nastavili da napadaju, pa su u 45. minutu zasluženo dobili jedanaesterac nakon faula nad Al Šehrijem. Al Davsari je uzeo loptu, šutirao sa bele tačke, ali sjajno je pročitao njegovu nameru Ščensni i odbranio šut. Lopta se odbila do Alburajka, koji je šutirao iz prve, ali opet brani Ščesni.

Nastavila je Saudijska Arabija ofanzivno i u drugom poluvremenu, Poljaci su se grčevito branili, dok su Saudijci mašili zicere. Saudijci su konstantno napadali, ali onda u 82. minutu Al Malki pravi početničku grešku i praktično poklanja gol Robertu Levandovskom koji je nakon toga zaplakao od sreće. Ovakav rezultat ostavlja situaciju u ovoj grupi potpuno otvorenom, tako da se može očekivati potpuni spektakl u poslednjem kolu.

Francuska 2-1 Danska

U okviru drugog kola grupe D fudbaleri Francuske savladali su selekciju Danske rezultatom 2:1, i tako obezbedili plasman u osminu finala Svetskog prvenstva. Odlično su Francuzi otvorili meč, stvarali su šanse, ali organizovani Danci uspevali su da odole konstantnim pritiscima protivnika. Malo je falilo da Olivie Žiru dovede svoj tim u vođstvo već u 11. minutu, kada se francuski napadač u srcu protivničkog šesnaesterca namestio za šut, ali mu je štoper danske reprezentacije skinuo loptu sa noge. Stvarali su Francuzi šanse u prvom delu igre, prilike su se ređale kao na traci, i činilo se da je samo pitanje trenutka kada će postići gol. Veliku šansu je imao Rabio u 25. minutu posle jednog kornera, sjajno je šutirao glavom, ali je Šmajhel odlično odreagovao. Danci su prvi put pripretili u 36. minutu, organizovali su jednu fenomenalne kontru, lopta je došla do Kornelijusa koji je šutirao sa ruba šesnaesterca, ali lopta je prošla malo pored desne stative. Za divno čudo, uspeli su Danci da odu na pauzu bez primljenog gola.

U poslednjih pola sata gledali smo fenomenalni meč. U 61. minutu brzonogi Kilijan Mbape je sam povukao kontru, približio se protivničkom golu i sa nekih 16 metara udaljenosti lepo šutirao, ali je Šmajhel po ko zna koji put na današnjem meču sjajno odreagovao i sačuvao svoju mrežu. Sreća francuskih fudbalera nije trajala dugo, pošto je samo četiri minuta Andreas Kristensen sjajnim golom poravnao rezultat. Tu se Danci nisu zaustavili, iako im bod odgovara, želeli su da iz ovog meča odnesu ceo plen. Ipak, Francuzi su iskusno priveli meč kraju i obezbedili plasman u osminu finala Svetskog prvenstva. Gol za pobedu postigao je ponovo Kilijan Mbape u 86. minutu utakmice.

Argentina 2-0 Meksiko

Golom fantastičnog Lionela Mesija u 64. minutu i prvencem Enca Fernandeza u finišu meča, Argentina je savladala Meksiko rezultatom – 2:0. Mesi se osmim golom na Mundijalima izjednačio sa legendarnim Dijegom Maradonom, dok je Fernandez lepim pogotkom u 88. minutu nokautirao čvrstog rivala. Ali, jednostavno – Mesi je Bog fudbala! Ona je najzaslužniji što je Argentina i dalje živa u Kataru! Od samog početka je sve prštalo na terenu, nije bilo mnogo šansi, vodila se grčevita borba za svaki pedalj terena.

Dvostruki blok Meksikanaca je bio neprobojan više od sat vremena, ali je onda na glavnu scenu stupio Mesi i bacio magiju, postigavši gol koji je u potpunosti promenio tok utakmice. Meksikanci od tog šoka nisu mogli da se oporave do kraja utakmice. Argentina je zahvaljujući pre svega neprikosnovenom lideru Mesiju sada u mnogo boljem položaju i u Kataru je očekuje odlučujući duel u grupi C sa Poljskom.