Претрага
Close this search box.

(FOTO) DANAS SAJLOVO, NEKAD ISAILOVO: Prostor sadašnje gradske četvrti nekad pokrivao HIPODROM, održavale se KONJIČKE TRKE – evo kada počinje njegova EKSPANZIJA

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Sadašnja gradska četvrt Sajlovo nekada je bila mnogo manje naseljena, a njegov pojas zelenila služio je za održavanje različitih sportskih igara i drugih sadržaja, ali i kao stanište mnogobrojnih životinjskih vrsta.

Zеmljištе jе bilo močvarno i nеplodno i uglavnom služilo za napasanjе stokе. Brojni salaši služili su za smеštaj jеftinе sеzonskе radnе snagе. Vlasnici kuća povrеmеno su ih obilazili, jеr su uglavnom stanovali u gradu, dok su na salašе dolazili tokom lеta.

Na Sajlovu je u međuratnom periodu postojao hipodrom, ali konjičke trke nisu često održavane pre Drugog svetskog rata, pa je prostor ustuplјen Aero-klubu 1939. godine za sportski aerodrom, ističe se u knjizi “Turistički vodič kroz stari Novi Sad” autora Zorana Kneževa.

Tu su bile smeštene jedrilice i avioni koji su ih vukli, u hangarima koji su bili napravlјeni od građe porušenih tribina hipodroma. Uz aerodrom je izgrađena i radionica za izradu i popravku jedrilica „Jastreb”.

Aero-klub se 1953. godine preselio na novoizgrađeni sportski aerodrom na Čeneju, a „Jastreb” je postao auto-servis.”

Nekadašnji Hipodrom na Sajlovu/Odlomaka iz knjige “TURISTIČKI VODIČ KROZ STARI NOVI SAD”

Stanište sitnih veverica

– Takođe, na slatinastim pašnjacima Sajlova, nekada je bio veliki broj tekunica, životinja veličine manjeg pacova, samo sa kratkim repom u obliku četkice. Na istom terenu je i vojska vežbala, pa je prostor bio ispunjen iskopanim i ostavlјenim rovovima, artilјerijskim i mitralјeskim gnezdima i sl. – ističe Knežev u svojoj knjizi.

Nakon Drugog dvetskog rata počinje industrijalizacija Sajlova

Nakon Drugog svetskog rata počelo se sa nasipanjem peska rečnim bagerima i pripremama terena za gradnju „Novkabela“. Time je začeta industrijska zona Jug.

Na Sajlovu se nalazi Naučni institut za veterinarstvo (sa desne strane puta, stotinak metara pre Novog groblјa) u zgradi koju je podigla Matica srpska po zaveštanju Marije Trandafil za sirotište koje je tu premešteno iz zgrade koju sada Matica koristi.

Foto: Printscreen/Facebook/Naučni institut za veterinarstvo “Novi Sad”

Danas Sajlovo – nekad Isailovo

U povelji ugarskog kralja Bele IV iz 1237. godine pominju se dva naselja sa imenom Sajlovo: Gornje Sajlovo ili Sajlovo I (na području današnje Klise) i Donje Sajlovo ili Sajlovo II (na području današnjeg Sajlova). Pretpostavlja se da je originalno ime ovih naselja bilo Isailovo.

Moderno naselje Sajlovo nastalo je u drugoj polovini 20. veka. Na levoj strani Rumenačkog puta, osnovano je 1974. godine novo gradsko groblje, a uz groblje se, na istoj strani Rumenačkog puta, formira i naselje sa ušorenim ulicama.

Foto: JKP “Lisje”

Prizemne porodične kuće podigli su doseljenici iz Bosne, Hrvatske i drugih krajeva bivše Jugoslavije. Prema starijim generalnim urbanističkim planovima Novog Sada, ovo područje je bilo predviđeno za pojas zaštitnog zelenila i prostor na koji bi se širilo gradsko groblje. Danas važeći generalni urbanistički plan Novog Sada do 2021. godine, uvrstio je ovaj lokalitet u područja predviđena za individualno stanovanje.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Cene placeva i nekretnina najbolje oslikavaju ekspanziju Sajlova

Računa se da na Sajlovu danas ima oko 2.500 stanovnika, a kako je za NS Uživo istakla dugogodišnja meštanka, naselje je od 2000-ih do danas skoro potpuno promenilo izgled. Od mesta u kome su dominirale njive i po koja kuća, danas se traži plac više.

-Na Sajlovo smo se doselili 1999. godine. Tadašnji pogled na naselje je bio potpuno drugačiji od današnjeg. Ulica u kojoj smo kupili plac bila je doslovno njiva. Danas je to gradsko naselje gde možete imati lagodan, ali miran život. Sve ono o čemu smo maštali kada smo se doselili. O ekspanziji Sajlova najviše govori cena placa, koja je u vreme našeg dolaska bila oko 5.000-6.000 evra, dok se danas ista kvadratura ceni na 30.000-40.000 evra – istakla je sagovornica.

Sajlovo je danas gradsko naselje koje ima kompletno uređenu infrastrukturu, sopstvenu mesnu zajednicu, dom zdravlja, biblioteku, vrtić, dečija igrališta… Prošle godine su podignuti temelji za izgradnju pravoslavne crkve, a u planu je da meštani uskoro dobiju osnovnu školu.

nsuzivo.rs

Tagovi:

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
Branko
25.07.2024 10:44

Bravo za državu i hvala

Povezane vesti