Претрага
Close this search box.

(FOTO) GODINU DANA OD RAZORNE SUPERĆELIJSKE OLUJE KOJA JE ZADALA TEŽAK UDARAC SRPSKOJ ATINI Grad izašao jači nego ikada – škole sanirane pre početka školske godine, sadi se TRI puta više stabala

Foto: nsuzivo.rs/Ilustracija/Pixabay/Screenshot/Pavle Pejić

Prošlo je godinu dana od prve superćelijske oluje koja je pogodila Novi Sad i zadala mu težak udarac. Nesvakidašnje i apokaliptične scene viđene su 19. jula i 21. jula u Srbiji, a osim nemerljive materijalne štete koja je ostala iza nje, u Novom Sadu dve osobe su bile povređene, a tri su izgubile ono najvrednije – život.

Grad je odmah reagovao, a na snazi je bila vanredna situacija. Građani su imali telefonske linije na kojoj su mogli da prijave nastalu materijalnu štetu. U akciji rešavanja posledica nastale štete učestvovala su državna i privatna preduzeća. Takođe, u sanaciji učestvovala je kineska ambasada i kineske kompanije.

Dina Vučinić: Vrtići imali prioritet u sanaciji dvorišta

-U OŠ “Desanka Maksimović” u Futogu, biće potpuno rekonstuisana jedna polovina škole, koja će biti dovoljna da smesti oko 700 đaka. Dok će se druga polovina, raditi odvojeno od nastave, a biće gotova za mesec, dva. U OŠ “Jožef Atila” celokupna šteta je sanirana, nastava kreće redovno. Prvih nekoliko nedelja u OŠ” Jožef Atila”, radiće se sportska sala. Na svim školama, šteta je sanirana. U OŠ “Petefi Šandor” i u OŠ “Sveti Sava”, biće urađen novi parket i podloge- rekla je tada, za NS Uživo Dina Vučinić, članica Gradskog veća za obrazovanje.

Vučinić je istakla da su vrtići imali prioritet u sanaciji dvorišta, kao i da će gradska preduzeća u narednom periodu pojačano raditi na uređenju i čišćenju dvorišta školi.

-Ukupno je oštećeno 16 škola, dok je šest pretrpelo veće materijalne štete. Gimnazija “Laza Kostić” i Poljoprivredna škola su pretrpele veću štetu, ali je sve spremno za nastavu. U toku je akcija zelenila, i svih gradskih preduzeća da očiste školska dvorišta i uklone šut. Tokom ove akcije, prioritet su imali vrtići.

Obnove novosadskih škola, koje su oštećene u dva nezapamćena nevremena, započele su nakon procene stručnjaka. Iz Gradskog veća za obrazovanje potvrđeno je da će sve škole započeti sa nastavom 1. septembra, kao što je i bilo urađeno.

Šteta sanirana prema prioritetima

Radnici su prvenstveno oslobađali saobraćajnice, uklanjano je drveće koje je snažan vetar isčupao ili oštetio. S obzirom da je vetar oštetio i prenosnike struje, pojedina domaćinstva su bila bez električne energije. Grad Novi Sad je sve svoje kapacitete usmerio na podršku Elektrodistribuciji Srbije, kako bi sva domaćinstva u najkraćem dobila električnu energiju.

Foto: Ustupljena fotografija

Kanalizacione i vodovodne mreže, nisu bile u funkciji. Dan nakon oluje, u JKP” Vodovod i kanalizacija”, organizovana je akcija čišćenja u krugu Fabrike vode. Uklonjena su sva isečena stabla, koja su onemogućavale normalno funkcionisanje sistema. Isečena stabla, preduzeće je ustupilo radnicima za predstojeću grejnu sezonu.

“Čistoća” nakon nevremena očistila 176 ulica, zaposleni radili u tri smene

Radnici Javno komunalnog preduzeća “Čistoća”, su nakon jakih nepogoda koje su zadesile Novi Sad, očistili 176 gradskih ulica od palog drveća, granja, delova fasada i drugog otpada koji je sprečavao i ugrožavao kretanje saobraćaja i pešaka.

Foto: JKP “Čistoća”

Nakon oluje radnici Zelenila imali blizu 2.099 intervencija, drveće uklonjeno na više od 130 lokacija

Kako kažu iz ovog preduzeća, pošumljavanje grada je glavni zadatak u narednom periodu. Sedam stabala izvaljenih na kupalištu Štrand, zatvorilo je plažu za posetioce. Posledice su sanirane ubrzo i omogućeno je dalje i bezbedno funkcionisanje. Prema procenama preko 2.500 stabala je oboreno ili polomljeno na teritoriji Grada Novog Sada.

Foto: nsuzivo.rs

Oboreno i polomljeno drveće, radnici su uklanjali na Detelinari, Limanima, Novom Naselju, Telepu, Grbavici, Petrovaradinu, Salajci, Podbari, Rotkvariji i u centru grada, a nastavljena je sanacija i u Novom, Futoškom, Staničnom, Molinarijevom i Dunavskom parku. Nakon razornog nevremena, svi parkovi su bili zatvoreni za posetioce dok se nije sanirala nastala šteta.

U organizaciji Gradske uprave za zaštitu životne sredine, Javno-komunalnog preduzeća „Gradsko zelenilo” i Radne grupe „Zelena stolica”  realizovana akcija “Sadimo sada za budućnost Novog Sada”

-Ova akcija trajaće do 2027. godine do kada je planirano da bude zasađeno 6.000 sadnica na javnim zelenim površinama, koje će unaprediti zeleni fond Grada Novog Sada, ekološku održivost i kvalitet života građana. Grad Novi Sad je prepoznao značaj očuvanja i zaštite životne sredine kao izuzetno važnu aktivnost za koju svake godine izdvaja značajna sredstva- naglasio je gradonačelnik Đurić tada.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić/ Ilustracija

Organizovana sednica u Skupštini Grada

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić rekao je tada, pre  početka 42. zasedanja Skupštine Grada da su se povukle sve tačke kako bi se videla sva šteta koja je zadesila grad 19. i 21. jula.

-Nismo mogli da slutimo šta će sve biti oštećeno. Imamo preko 2.000 oštećenja na javnim i privatnim objektima, preko 1.000 stabala je oboreno, fasade su stradale. Ono što ne možemo da vratimo kao Grad i ljudi je život našeg sugrađanina. Moraćemo da odustanemo od određenih projekata, da pomerimo finansiranje određenih projekata na dvogodišnje ili višegodišnje. U subotu smo pustili Štrand u rad, ove nedelje ćemo pustiti i parkove. Danas krećemo i sa saniranjem škole u Futogu, koja je još prvi dan ostala bez krova.On je istakao da je rebalans budžeta iznosi 46 milijardi dinara i predloženim rebalansom se uvećava budžet od 5,5 milijardi dinara. Ukupna planirana potrošnja za kapitalne investicije je 14,8 milijardi- naveo je tada gradonačelnik.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić/ Ilustracija

Organizovana vanredna sednica Pokrajinske vlade i Pokrajinskog štaba za vanredne situacije 

-Na vanrednoj sednici Pokrajinske vlade i Pokrajinskog štaba za vanredne situacije govorio sam o prvim procenama štete nakon sinoćnog snažnog nevremena koje je zahvatilo i Novi Sad. Na više od 100 lokacija zabeležena su velika oštećenja, između ostalog i na objektima osnovnih škola ,,Petefi Šandor”, ,,Jožef Atila”, ,,Desanka Maksimović”, kao i na novom vrtiću na Adicama. Pokrajinska vlada je zadužila javna preduzeća da pomognu Gradu Novom Sadu da se ubrza čišćenje srušenih stabala sa saobraćajnica i drugog javnog prostora- istakao je tada, prvi čovek Novog Sada.

Gradonačelnik Milan Đurić zajedno sa Majom Gojković obišao Petrovaradinsku tvrđavu

-Obišli smo kasarne, a najveću štetu pretrpeo je krovni prekrivač. Trenutno su tu majstori zajedno sa mašinama, iz javnih i privatnih sektora i pomažu u saniranju štete, rekao je gradonačelnik tada. Popravlja se krovni pokrivač, da ukoliko se dogodi oluja, nadam se ni sličnih razmera kao prethodna, da uspemo da sačuvamo našu tvrđavu. Svi smo svedoci nastale štete – oboreno je preko 1.000 stabala, oštećeno je preko 2.000 privatnih i javnih objekata, stradale su škole i zabavišta. Nije laka situacija, izgubili smo i jedan život u petak. Prioritet je bio da oslobodimo ljude od potencijalne opasnosti, najugroženije, nakon toga smo oslobađali saobraćajnice a paralelno smo radili i uključivanje građana na Elektrodistribuciju. Vode je bilo, kratko smo u sredu ostali bez struje zbog napona. Na terenu smo, pomažemo građanima- istakao je prvi čovek Novog Sada.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić/ Ilustracija

Gradonačelnik Milan Đurić zajedno sa tadašnjom predsednicom Vlade Republike Srbije Anom Brnabić obišao Park prirode ,,Begečka jama”, koji se prostire na oko 400 hektara površine.

-Direktor JVP ,,Vode Vojvodine” Srđan Kružević nas je informisao o obimu štete koju je prouzrokovalo olujno nevreme koje je oborilo i oštetilo stabla na blizu 200 hektara- rekao je Đurić.

Foto: Screenshot

Uništeno preko 14.000 hektara šume

Nacionalni park Fruška gora, takođe je pretrpeo ogromnu štetu na preko 14.000 hektara. Na oko 1.300 hektara su potpuno uništene šume, oko 700 hektara je oštećeno toliko da se mora izvršiti kompletna rekonstrukcija.

Video napravljen dan nakon razorne oluje, možete pogledati ovde.

M.L.

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti