Претрага
Претрага
Close this search box.

FUTOŽANI, KAPA DOLE Osnovci “Miroslav Antić” škole i srednjoškolci Poljoprivredne napraviće ZELENU UČIONICU i OAZU MIRA u dvorištu, u svemu će im pomoći BIVŠA UČENICA OBE ŠKOLE (FOTO)

Foto: Vikipedija/Privatna arhiva/Ilustracija

Osnovna škola “Miroslav Antić” iz Futoga i Poljoprivredna škola sa domom učenika iz Futoga, napravile su saradnju vrednu pisanja. Naime, ideju je predložila učiteljica Snežana Milovac, kao koordinatorka eko tima ove osnovne škole, koja je poželela da se ozeleni jedan deo školskog dvorišta koji je prazan, a sa ciljem da se deca osveste o biljkama i potrebe da nauče kako se sade, a kasnije i neguju. Nemanja Jovišević, direktor OŠ “Miroslav Antić” i Dušan Gagić, direktor Srednje poljoprivredne škole jednoglasno su rekli “DA!”. A da akcija bude još zanimljivija jeste da je bivša učenica obe škole, a sada diplomirana inženjerka hortikulture i profesorka u Srednjoj poljoprivrednoj školi, ali i influenserka Milica Ivanišević, na Instagramu poznatija kao Horti.kulturno, uključena u projekat.

Čajanke za roditelje

-Samo dvorište škole izgledaće lepše i biće više biljaka kako bi bilo i više kiseonika. Deca bi imala prostor na kojem će moći da vode računa o biljakama i da ih koriste za izradu herbarijuma. Sama ta površina bi bila i učionica na otvorenom gde bi deca mogla, kroz edukacije iz biologije, da imaju časove. U planu je i izrada malog rasadnika, gde bi deca mogla da gaje začinsko i lekovito bilje koje bi mogli kasnije da suše, pa da prave i čajanke za roditelje- rekla je kroz osmeh za naš portal Ivanišević.

Milica Ivanišević; foto: Privatna arhiva

Milica je napravila idejno rešenje koje će biti realizovano od strane učenika. Izbor biljaka prati smenu godišnjih doba kako bi deca imala slikovit prikaz u sklopu svog dvorišta šta se dešava sa biljkama tokom njihove vegetacije, kroz promene boje lista, cvetanje i davanje plodova.

-Izbor je pao na četinarske i lišćarske vrste biljaka, kao i nekoliko žbunastih vrsta, a moram da naglasim da su to biljke koje ne izazivaju alergije i nemaju otrovne plodove i cvetove. Nemaju ništa što može da dovede do komplikacija kasnije. Cilj je da deca sama sade te biljke, odnosno svih 30 odeljenja Osnovne škole “Miroslav Antić” posadilo bi po jednu ili dve sadnice, koji će pratiti razvoj kroz naredne godine. Deci iz Srednje poljoprivredne škole u Futogu, sa smera hortikulture, ovo će biti jedan vid prakse, odnosno ogledno polje, gde ćemo moći da odlazimo do tog parka i pratimo njihov rast i razvoj.

Foto: dnevnik.rs

Hortikultura u ekspanziji- dostiže vrhunac traženosti

Naša sagovornica ističe da je biljaka sve manje u našem okruženju, a bez njih ne moženo. Deca se slabo susreću sa značajem biljaka, ali treba probuditi svest da treba što više biljaka saditi gde god može, reči su ove profesorke.

-Oni će kroz ceo proces sadnje shvatiti da one moraju da se čuvaju, biće im teže, na primer, da dođu do odluke da im polome granu ili da čupaju listove, jer su to sami uradili. Kada sami nešto urade više će čuvati. Hortikultura, kao nauka o biljkama, koja je sveobuhvatna, sada je u ekspanziji, jer se sve više stavlja akcenat na ozelenjavanju i održavanju zelenih površina. Sada dostiže vrhunac traženosti, pa je i vid upoznavanja sa smerom, da učenici osnovne škole shvate potrebu za podizanjem zelenih površina.

Akcija bi trebalo da bude organizovana do kraja novembra, jer je sadnja drvenastih i žbunastih vrsta uvek bolja u jesen kako bi se biljke bolje ukorenile zbog perioda mirovanja te imaju i dovoljno vlage.

Ivona Karan

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti