Претрага
Претрага
Close this search box.

Novi Sad nekada bio pod morem, a kako bi to izgledalo danas? (FOTO)

Foto: Wikimedia Commons/Pannonian

Pre oko više od 3 miliona godina na području današnje Panonske nizije, čiji je deo i vojvođanska ravnica, prostiralo se Panonsko more. Da je tako i danas, Novosađani, ipak, ne bi uživali u tome.

Gledajući na kartu i poziciju Panonskog mora, jasno je da bi Novi Sad, tačnije lokalitet na kom se nalazi, bio pod vodom, kao i čitava AP Vojvodina.

Jedino ostrvce bila bi Fruška gora, koja bi se izdizala iznad nivoa vode, kao i određeni delovi Beograda nešto južnije.

Gledajući iz perspektive Fruške gore danas, pogled sa nje pružao bi se na beskrajnu vodenu površinu.

Foto: Gradske info

Takođe, danas bi možda obronci Fruške gore, gde se nalazi i Sremska Kamenica, umesto na Novi Sad, gledali na more.

Uz malo pomoći veštačke inteligencije, to bi moglo da izgleda ovako:

Panonsko more, zapravo, nije uvek bilo tipično more

Iako je isprva zbog veze sa sredozemljem i tadašnjim praokeanom Paratetisom ova vodena površina bila slanovodna, više od 20 miliona godina nakon njenog nastanka dolazi do promente saliniteta.

Naime, more je postajalo sve manje slano, da bi kasnije dobilo karakteristike tipične slatkovodne sredine, kao jedno ogromno jezero.

Potvrde o slatkoj vodi su sedimenitni konglomerati, peščari, lapori i krečnjaci u kojima su nađeni slatkovodni fosili školjaka kongerija, mali ostrakodi i listovi kopnenih biljaka.

Taj period oslađivanja pratilo je i blago isušivanje voda Panonskog mora, da bi na kraju ta ogromna vodena površina bila izdeljena u više odvojenih jezera, pa bara, i na kraju potpuno iščezla.

Od velikog mora, ostalo samo jezero u Mađarskoj

Foto: Wikimedia Commons/Susulyka

Jedna nepotvrđena legenda kaže da je Blatno jezero ili jezero Balaton u Mađarskoj jedina preostala vodena površina koja je bila deo Panonskog mora.

Istina ili ne, ovo jezero jeste najveće jezero centralne Evrope, a na fotografijama deluje baš kao more, pa odatle možda i povezanost sa praistorijskim morskim vodama ovog područja.

gradskeinfo.rs

Tagovi:

5 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
Uana
14.07.2023 13:16

Zašto svi zaboravljate Vršačke planine, one su, takođe, bile ostrvo u pomenutom Panonskom moru. Kada se govori o delovima Vojvodine koji “štrče”iz ravnice pominje se samo Fruška gora, koja je samo GORA. Najviši deo Vojvodine je Gudurički vrh, preko 600m nadmorske visine, a on je samo jedan od vrhova Vršačkih planina.

Gost
Кантатор
14.07.2023 20:10

Odakle tolika sidra nadjena u Srbiji? Jos verujete nasim dusmanima. Poslusajte sta govori Ilija Ogorelica.

Gost
Milan
16.07.2023 11:05

Kakva sidra?

Gost
Tvity
15.07.2023 08:16

Ja sam iz Vršca i konačno bih imao kuću na obali mora

Gost
Mile
15.07.2023 21:15

NS je nekada bio pod morem/vodom, i biće opet! Samo neka se Vučević igra sa Dunavom, i gradi “ćuprije”, i NS na vodi! Ni Beč, Budimpešta i ostali gradovi pored Dunava to ne rade, ali ovi su “napredni”?!

Povezane vesti

Претрага