Uz prisustvo najviših novosadskih i kineskih zvaničnika, svečano je otvorena izložba “Nasleđe i kreativnost” u Kulturnoj stanici Eđšeg.
Ovom prilikom potpisan je i Memorandum o razumevanju i osnivanju zajedničkog Centra za umetničko stvaralaštvo između Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta Union u Pekingu i Mreže kulturnih stanica u Novom Sadu.
Kako je istakao gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, ova manifestacije je rezultat saradnje kulturne i akademske razmene između ustanova kulture i akademskih zajednica Srbije i Kine.
– Današnja izložba može se posmatrati kao novi most saradnje, spremnosti da učimo jedni od drugih, gradimo zajedničku budućnosti, podsećajući da nas povezuju čvrsti i duboki koreni prijateljstva. Ova izložba ima svoju uporišnu tačku u tradiciji, u našem je istorijskom kontekstu koji nas čini upravo ovakvima, a ujedno ispituje nove sfere umetničkog izražaja putem umetničkog dizajna i tehnologije, kao i kreativne transformacije – estetike, nauke i folklora. Važno je da naglasim značaj Memoranduma o razumevanju i osnivanju zajedničkog Centra za umetničko stvaralaštvo između novosadskog i pekinškog univerziteta, kao i mreže kulturnih stanica u Novom Sadu – rekao je gradonačelnik Novog Sada.
Izložba radova studenata Katedre za grafičke komunikacije Departmana likovnih i primenjenih umetnosti Akademije umetnosti Novi Sad i profesora i studenata Univerziteta Union iz Pekinga (Kina), čija osnovna tema je kulturna baština i njena savremena interpretacija, biće otvorena za posete od 14 časova.
Izložba “Nasleđe i kreativnost” odvija se u zajedničkoj organizaciji i pod pokroviteljstvom Univerziteta Union iz Pekinga i Univerziteta u Novom Sadu, a koorganizatori izložbe su Mreža kulturnih stanica i “Asocijacija za obrazovnu razmenu Srbija – Kina”.
– Veoma mi je drago što se družimo u evropskoj prestonici kulture, Novom Sadu, i da uživamo u umetničkim radovima koje su radili profesori i studenti sa kineskog i srpskog univerziteta. Univerzitet Novog Sada ima dugotrajnu istoriju, jaku kulturnu bazu i popularno je ime u umetničkoj oblasti. U poslednjih 10 godina je postao sve popularniji i zbog toga smo danas ovde – podvukao je Jin Li, član politbiroa Centralnog komiteta komunističke partije Kine, generalni sekretar komunističke partije Pekinga.
Kako ističu organizatori, ovo je ekskluzivna prilika da publika vidi izuzetno vredne umetničke predmete rađene drevnim kineskim tehnikama i zbog toga će izložba biti otvorena puna 24 sata, odnosno i u noći između 21.05 i 22.05.
nsuzivo.rs
Jel znate sta meni nije jasno, zasto je SNS aktivista Aleksandar Gajic napao SNS trojanca Ivanu Macak, danas na Filozofskom fakutetu, jel slucajnost ili je nesto vise u pitanju? 🙂