Novi Sad se iz godine u godinu ubrzano širi i zato ne treba da iznenadi da sve ono što smo nazivali “prigradskim naseljima” postaje sastavni deo grada. Tako “sa one strane kanala” harmonično žive stanovnici čak tri gradska kvarta – Klise, Slane bare i Vidovdanskog naselja.
Ako vam kažemo da se na prostoru Slane bare nekada nalazila močvara i mreža kanala, verujemo da će vam u potpunosti biti jasno odakle potiče i sam naziv naselja.
Prema urbanoj legendi tuda su, onomad, plovili teretni brodovi, a kada se jedan od njih potopio, u kanal je izručeno nekoliko tona soli, te otuda i sam naziv.
Izgradnjom Sentandrejskog bulevara Slanobarci su dobili mogućnost da za svega nekoliko minuta budu u centru grada, a za razliku od nas koji smo se pomirili sa neprestanom bukom i gužvom, mogu da uživaju u prilično sporijem i mirnijem tempu života.
Slana bara još nije poklekla trendu visokih cena nekretnina, pa se u ovom delu grada mogu naći stanovi i za 850 evra po kvadratu, ali istini za volju ponuda nije prevelika.
Hram Vaznesenja Gospodnjeg važi za jedan od najlepših hramova u Novom Sadu. Njegovoj lepoti dive se svi, od slučajnih prolaznika koji su Santandrejskim bulevarom tek pristigli na područje Novog Sada, do onih koji ne mogu da zamisle nedeljno jutro bez posećivanja ove crkve.
Stanovnici ovog naselja uskoro dobijaju i svoj prvi park
Park će krasiti inovativni ekološki elementi kao što su pametna klupa i solarno osvetljenje, a kako će sve više Novosađana, čini se, prelaziti preko kanala, već se uveliko šuška o izgradnji Mosta blizanca koji će smanjiti gužvu i olakšati prilaz kako Slanoj bari, tako i Vidovdanskom naselju i Klisi.
Vidovdansko naselje mesto je u kome se živi “prigradskom” atmosferom, iako se sada već nalazi nadomak centra.
Za kupovinu stana u ovom delu grada treba izdvojiti u proseku oko 1.200 evra po kvadratu, a karakteristično je da su u ponudi najviše stanovi u novogradnji.
Nedavno je obogaćeno i za sopstveni Dom zdravlja, zbog čega njegovi stanovnici sve manje imaju potrebu da idu u druge delove grada, osim ako nisu motivisani nekim posebnim željama.
Ovo naselje je dom i stadiona FK “Zvezda”, a slobodno možemo zaključiti da je njegova najveća vrednost u tome što je u njemu ušuškana najpoznatija novosadska pijaca “Najlon”.
Na “Najlon” dolaze, ne samo stanovnici iz celog Novog Sada, već broji posetioce i iz raznih delova širom Srbije.
Klisa je prošle godine dodatno obogaćena vrtićem u Orahovoj ulici, što je mali pokazatelj pravca u kom je krenuo da se odvija život “sa one strane kanala”.
Meštani su veoma zadovoljni što i pored toga što žive nadomak grada imaju svoj mir, asfaltirane ulice koje ih za nekoliko minuta odvedu do centra grada i živce koje još nisu oslabili beskrajnim traženjem parking mesta ispred svojih domova.
Kreativnost meštana primećena je još pre dosta godina, upravo zato i ne čudi što je baš na ovom prostoru otvorena kulturna stanica “Barka” koja vodi veoma aktivan umetnički život.
Zato ne treba da čudi što se cena stanova po kvadratu kreće od 900 do 1.400 evra, u zavisnosti od toga da li je reč o kupovini direktno od vlasnika ili preko agencije, koje su pogodnosti i da li je reč o nameštenom ili praznom stanu.
Istina je da se ova tri naselja razvijaju vrtoglavom brzinom zbog truda stanovnika koji svakodnevno organizuju neke nove akcije u kojima unapređuju svoje mesto za život, poput opremanja šetališta, čišćenja ulica, uređenja dečijih igrališta…
blic.rs
Napišite ste je realno u tim naseljima,kvadrat je jeftiniji zato što tamo niko neće da živi.Pogledajte deo kod dajlona,pa deo posle zelenila Temerinski put sa desne strane otpad na sve strane.Ako je to deo grada onda je to naselje ruglo Novog Sada
Novosadjani iz sombora
Tamo ne bih mogla da živim.
Pripadnici romske nacionalnosti koji tamo žive treba da se edukuju. Vaške su u osnovnoj školi non-stop. Takvim ljudima novosadska vlast treba da pomogne,da im se omoguće besplatne edukativne radionice,o čistoći,pa zatim o svemu ostalom.