Претрага
Претрага
Close this search box.

Prva poseta patronažne sestre

Foto: Vojvodina uživo
Dolazak mame i bebe kući je promena koja menja ceo dosadašnji životni ritam i tok. Može potrajati od nekoliko dana do nekoliko meseci da se snađete u celosti.

Svaki dom zdravlja u Srbiji  ima polivalentnu patronažnu službu, a svaka patronažna sestra ima deo grada koji je zadužena pokrivati. Služba polivalentne patronaže deo je aktivne zdravstvene službe, predstavlja najistureniji deo zdravstvene delatnosti koja vrši zdravstveno vaspitni rad u porodici na teritoriji cele opštine.

Milinka Šmit,patronažna sestra iz Doma zdravlja Novi Sad bila je sagovornik portala Vojvodina uživo i dala odgovore  na najčešća pitanja roditelja,vezana za prvu nedelju kod kuće sa bebom. ” Sama porodica je osnovna ćelija društva, tu su roditelji i dete, ženi je priroda dala nešto najlepše, da donese novi život na svet”.

Odeljenja Službe patronaže se nalaze u 21 objektu Doma zdravlja „Novi Sad“, i to:

u 9 gradskih: Bistrica, Vršačka, Jovan Jovanović Zmaj, Liman, Rumenačka, Bulevar, Jug Bogdana, Klisa i Petrovaradin

u 12 prigradskih: Veternik, Futog, Rumenka, Kisač Stepanovićevo, Kać, Kovilj, Budisava, Sremski Karlovci, Sremska Kamenica, Ledinci, Bukovac.

Prva patronažna poseta, predviđena je dan nakon što izađete iz porodilišta sa bebom. Podrška patronažne sestre je od velikog značaja, iz tog razloga i jeste opredeljeno da bude sprovedena u najosetljivijem periodu koji predstavlja prva nedelja sa bebom kod kuće. Ujedno je najduža i služi za upućivanje kroz obuku roditelja u vezi sa pravilnom negom novorođenčeta. Prolazi se kroz nekoliko primarnih segmenata kao što su prvo kupanje, pravilna obrada pupčanog patrljka,oblačenje i tehnike podoja. Prethodno navedeno je kroz vežbu teorijski poznato sa obuke u školi za trudnice, ali sada na praktičnom delu sa svojom bebom imate to zadovljstvo da iskusite. Trajanje posete porodilji i novorođenčetu u proseku traje 60 minuta. Svaka porodica ima pravo na pet poseta patronažne sestre tokom prvih mesec dana.

Izdvojiti šta je najizazovnije od svega sa čim se porodilje susreću prvi put je individualno, no veliki broj žena navodi kako je to savladavanje tehnike podoja i razrađivanje kanala da bi mleko što lakše i bolje moglo da prolazi u dovoljnoj količini,  da ne bi došlo do zastoja i mastitisa koji predstavlja upalni proces. Upravo zbog bola koji se prirodno javlja, ovo bi mogli navesti kao nešto najbolnije i najnelagodnije na samom početku. Stručnom masažom  koje sprovodi patronažna se sprečava i olakšava stanje grudi u ovim prvim danima.

Dok prolazite kroz prilagođavanje, ne zaboravite da se malo opustite i odbacite svoje ideje o tome kako stvari „treba da budu“. U prvoj nedelji, vi i vaše novorođenče se navikavate na zajednički život. Hranićete svoje novorođenče danonoćno, nositi se sa nedostatkom sna, menjati pelene i učiti kako da umirite svoju bebu koja plače.

Prvi dani sa bebom, bez obzira koliko su mame pripremljene , neophodno je da steknu novo iskustvo u interakciji sa stručnim licem čija su pomoć i saveti oko svih nedoumica od krucijalnog značaja. Roditeljstvo predstavlja veštinu koja se uči iz dana u dan, kao najkompleksnija zahteva podršku,ohrabrenje pogotovo u prvim danima. Majke imaju mogućnost da za bilo kakve nejasnoće i dodatna pitanja kontaktiraju svoju patronažnu sestru kao i da pozovu telefonsko savetovalište ”Deca Srbije”, dežurni telefon patronažne službe ili savetovalište za dojenje.

vojvodinauživo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага