Badnjak stoji pred ulaznim vratima, na Badnje veče se unosi u kuću, a na Božićno jutro njegovom grančicom položajnik džara vatru. A šta posle Božića?
Jedan od najvažnijih običaja pred Božić koje svi poštuju svakako je unošenje badnjaka u kuću. Iako danas može da se kupi na svakom ćošku pred ovaj veliki praznik, mnogi i dalje poštuju tradiciju i odlaze u šumu da iseku svoj badnjak. Ovaj veseli običaj obavljaju većinom muškarci – na Badnji dan ustaju pre svitanja i odlaze u obližnju šumu, gde seku granu hrasta – badnjak.
Ali, znate li šta treba da uradite sa badnjakom nakon što prođe treći dan Božića?
Badnjak treba zapaliti i ostaviti da izgori u šporetu u kući. Vatra koja se pojavljuje kada se Badnjak spaljuje donosi plodnost i pomaže svim ukućanima, ali je ne treba raspirivati duvanjem, već pustiti da sama plamti.
Takođe, trebalo bi sačuvati malo pepela od badnjaka koji se sagoreo i čuvati u posebnom mestu u kući, pa zato Badnjak treba zapaliti u čistoj peći. U mnogim mestima veruje se da je pepeo od badnjaka izuzetno lekovit, pa se pije pomešan sa vodom protiv glavobolje.
Ako nemate kamin, šporet ili peć na drva, badnjak je potrebno odložiti negde u prirodi. Ipak, vodite računa da ga ne bacate u obližnjim šumama ili livadama sa dodacima kao što su kesica sa žitom, mašnica ili mali džak, već u prirodi ostavite samo grane sa lišćem.
blic/žena