Претрага
Close this search box.

STOMATOLOZI UPOZORAVAJU – Ovih šest aktuelnih trendova mogli bi da povrede vaše zube

Stomatolozi upozoravaju da u pokušajima da naš osmeh učinimo sve belijim i blistavijim, možemo ozbiljno da oštetimo svoje zube

Trljanje zuba ugljem, ispiranje sa maslinovim uljem i “eksiranje” jabukovog sirćeta – radimo neke prilično čudne stvari u ime lepote. Zagovornici velnesa tvrde da ulje pročišćava telo, da voda sa limunom pokreće imuni sistem, da ugalj ostavlja zube blistavo belim…

Ali stomatolozi upozoravaju da u pokušajima da naš osmeh učinimo sve belijim i blistavijim, možemo ozbiljno da oštetimo svoje zube.

– Ne morate potpuno da napustite ove trendove zdravlja ako smatrate da su oni korisni za vas na druge načine – kaže Pajal Bhala, vodeći stomatolog i klinički direktorkau Kvest Dentalu u Ipsviču za Dejli mejl: – Ključno je samo da se pobrinete da ih održavate na zdrav način i da pazite na svoje zube.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće, napravljeno fermentacijom šećera koji je prirodno prisutan u jabukama i dodavanjem kvasca ili bakterija, često se reklamira kao sredstvo za poboljšanje varenja, podršku imunološkom sistemu i jačanje zdravlja srca. Podržan od strane poznatih i uticajnih ličnosti, poslednjih godina je postao popularan.

– Iako jabukovo sirće nudi neke prednosti vašem zdravlju, može da bude prilično štetno za vaše zube, posebno ako ga pijete svakodnevno. Sirće je izuzetno kiselo i može izuzetno brzo da erodira gleđ na zubima. Tada se otkriva žuti sloj dentina ispod, što ne samo da je izuzetno štetno za vaše zube jer je naša gleđ imperativ za zdrav zub, već će i učiniti da izgledaju žuto – izjavila je dr Bhala.

Mućkanje ulja

Drevna indijska ajurvedska praksa mućkanja ulja u ustima 15 do 20 minuta da biste pročistili telo i izvukli toksine kroz desni i usta odavno je popularna u velnes zajednicama. Najčešće se koristi zagrejano kokosovo ulje, ali se maslinovo. Ova metoda, navodno, sprečava propadanje zuba, ublažava loš zadah i jača zube i okolno tkivo.

– Nema dokaza da je ova praksa dobra za vaše zube. U stvari, neki stručnjaci tvrde da bi to moglo da pogorša neka stanja kao što su bolesti desni ili karijes – upozorava dr Bhala.

Voda sa limunom

Voda sa limunom se dugo slavila zbog svojih zdravstvenih i detoksikacionih svojstava, a studije pokazuju da može da potpomogne varenje, poboljša izgled kože, pa čak i da pomogne telu da bolje apsorbuje gvožđe iz hrane koju jedete.

Limun sadrži puno vitamina C, koji takođe pomaže u borbi protiv infekcija.

Ali redovna konzumacija vode sa limunom može da izazove eroziju gleđi ili čak karijes zbog “visokog sadržaja kiseline” u limunu, upozorava dr Bhala. I ne samo to. Previše limuna može da izazove mučninu, žgaravicu, glavobolju i druge simptome gastroezofagealnog refluksa. Doktorka stoga preporučuje da koristite slamku što je više moguće kada pijete limunadu, kako biste “dozvolili tečnosti da zaobiđe zube i usta” i time sprečite bilo kakvo oštećenje.

Foto: Bon Appetit

– Pokušajte da kontrolišete odnos limuna i vode i dodajte manje limuna u vodu tako da bude manje kisela, a da i dalje dobijate sve prednosti iz njega – ističe Bhala.

Detoksikacija sokovima

Neki se hvale detoksikacijom čistim sokovima kako bi poboljšali svoje varenje. Stručnjaci, međutim, tvrde da sokovi ne nude sve hranljive materije koje su potrebne telu. Konzumiranje velikih količina soka tokom dužeg vremenskog perioda može, takođe, da ima “ogroman uticaj na zube i da uzrokuje dugotrajnu štetu”.

 Visok sadržaj šećera koji dolazi iz ovih sokova nakon svakodnevnog pijenja može da istroši zubnu gleđ i da podstakne karijes. Bakterije koje ostaju na zubima nakon ispijanja soka mogu takođe da iritiraju desni i na kraju da dovedu do bolesti desni – upozorava upozorio je dr Bhala

Biljna mleka

Skoro polovina Britanaca i Amerikanaca pije biljno mleko umesto kravljeg, napravljeno od sorti poput ovsa, soje i badema. Iako imaju tendenciju da sadrže mnogo manje zasićenih masti nego mlečni proizvodi, ova zamena može da dovede do “nedostaka kalcijuma i drugih hranljivih materija koje su potrebne za zdravlje usta, što povećava rizik od karijesa i bolesti desni.

– Kalcijum je nutrijent potreban za održavanje zdravih i jakih zuba i kostiju. Određena nemlečna mleka, kao što je sojino, mogu da izazovu bakterije u ustima i da proizvode šest puta više kiseline nego pravo mleko, što je zabrinjavajuće, jer više kiseline znači veće šanse za eroziju gleđi, kao i veće šanse za propadanje i karijes – kaže doktorka.

Ugljena pasta za zube

Prelazak na pastu od uglja trebalo bi da ih ostavi blistavo belim, a mnoge poznate ličnosti, uključujući pevačicu Nicole Šerzinger, se kunu u nju, zbog čega broj vrsta pasta za zube napravljenih sa “aktivnim ugljem” prilično raste. Tradicionalno se smatra da drveni ugalj uklanja toksine i da podiže mrlje tako što ih vezuje za svoju poroznu površinu. Pa šta je problem?

– Potrebno je više istraživanja o dugoročnim efektima ove vrste paste za zube, ali jedna stvar koja je primećena je da je ovo veoma abrazivna supstanca, i iako pomaže u uklanjanju površinskih mrlja, takođe je i oštra i može postepeno da pokida gleđ na vašim zubima – upozorava dr Bhala.

Ali ako ste i dalje zainteresovani za ugalj, ona vam preporučuje da ga koristite samo “jednom ili dva puta nedeljno“, pored vaše redovne paste za zube sa fluorom.

– Na ovaj način ćete i dalje videti prednosti korišćenja, a istovremeno ćete zaštititi svoje zube od njegovih abrazivnih svojstava – ističe doktorka koja takođe savetuje da uvek razgovarate sa svojim stomatologom ako ste zabrinuti za zdravlje vaših zuba kako biste dobili ispravan savet šta je najbolje za njih.

ona

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti