Umetnost ima mnoga lica, ali najlepša je ona koja postoji da bi služila ljudima. Umetnost radi umetnosti jeste lepa, ali ipak veće zadovoljstvo pričinjava ona umetnost koja je svrsishodna. Upravo tom mišlju su se članovi ekološkog udruženja Zeleni Sad vodili kada su odlučili da pokrenu projekat EkoArt.
EkoArt je sve popularniji u svetu, ali i kod nas. A najlepša stvar je što nam omogućava da bolje sagledamo mogućnosti ponovne upotrebe materijala koji bi inače završili u životnoj sredini kao otpad. Ono što najčešće u prirodi primećujemo su plastika i papir, a u poslednje vreme i tekstil – kako zbog pojave tzv. brze mode, tako i zbog toga što na našim prostorima i dalje ne postoji adekvatna reciklaža. Zbog svog specifičnog sastava ili zbog toga što je neke materijale potrebno odvajati od drugih materijala, papir, plastika i tekstil mogu imati komplikovan i neiplativ proces recikliranja. Neki od primera kako se može smanjiti reciklabilnost materijala su boje koje se dodaju papiru, elastan u tekstilu, potreba za prethodnim odvajanjem aluminijum od papira ili nemogućnost tačne klasifikacije kojoj grupi plastike pripada neki materijal. Da bi se bar malo pomoglo rešavanju ovog problema, možemo pribeći i nešto kreativnijim načinima.
Svako od nas je bar jednom na časovima likovne kulture imao priliku da kreira nešto od recikliranog materijala. Nakon tog perioda retko ko od nas je imao priliku, prostor i stručno vođstvo likovnih umetnika da svoj hobi dalje razvija.
Naša zemlja ima zaista dosta sjajnih umetnika i umetnica, a jedna od njih – Milena Ferenčević-Stijelja će biti i stručni saradnik na realizaciji projekta EkoArt na radionici na kojoj će učestvovati 40 osoba, a koja će za zadatak imati da se smanji otpad u životnoj sredini. Učesnici će iskorišćenjem raspoloživih materijala u vidu otpadnog tekstila, plastike i papira, kreirati likovne radove na teme– park, bašta, sadnja drveća.
Osim upoznavanja sa kreativnom komponetom ovog projekta mladi će imati priliku da nauče i nešto o ekologiji, eko navikama, svim aspektima reciklaže – od smanjenja, ponovne upotrebe već korišćenog predmeta do produženja životnog veka kroz promenu namene tog predmeta. Na kraju, učesnici će steći svest o socijalnom, društvenom, ekonomskom, lokalnom i globalnom značaju projekata ove vrste.
Ovaj projekat će biti realizovan uz finansijsku podršku Grada Novog Sada – Gradskoj upravi za sport i omladinu i Kancelariji za mlade.
Važno je napomenuti i da od nedavno naš grad ima i prostor koji omogućava realizaciju ovog i sličnih projekata, a to je prvi Zeleni kovorking centar u Mornarskoj 35, koji u prijatnom zelenom ambijentu, prilagođen najnovijim ekološkim standardima pruža utočiše svim ljudima zainteresovanim za razvijanje novih eko ideja.
Pozivamo vas da nam se pridružite na ovoj interesantnoj radionici i da posetite Zeleni kovorking centar u Mornarskoj 35 u subotu 30. novembra u 12 časova. Sve što treba da ponesete je dobro raspoloženje, učešće je besplatno, ali prijave su obavezne i nalaze se na linku.
gradskeinfo.rs