Vest o mladiću koji je popio 15 energertskih pića i za dlaku izbegao najgori scenario nakon što je doživeo srčani zastoj, još jednom nas je podsetila koliko nezdrave navike mogu biti štetne. Kako saznajemo, mladić je tada dopremljen bez svesti i bio je u kritičnom stanju. Spasili su ga naši lekari sa Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”.
U emisiji “Zdravo sa Ivanom” ovog slučaja prisetila se kardiološkinja na Institutu “Dedinje” dr Dragana Košević, imala je slučaj mladog momka koji je popio čak 15 energetskih pića, te je dobio pejsmejker, srce mu je stalo i samo je sreća, kako kaže, da je on tada preživeo. Pored ove, kardiološkinja je navela koje su to još greške koje naši sugrađani sve više prave, nesvesni da će ih možda jednog dana skupo platiti svojim zdravljem.
Lekari su u razgovoru za “Telegraf.rs objasnili koje su to tri najčešće navike koje mogu loše uticati na srce, do kakvih sve komplikacija mogu da dovedu, kao i koji je najbolji način prevencije i zaštite od bolesti koja je glavni razlog za veliku stopu smrtnosti u našoj zemlji.
Sve više mladih sa kardiovaskularnim bolestima
– To je slučaj od pre šest godina, ali sećam ga se odlično. Treba strogo voditi računa o stilu života, bez obzira što je svaki organizam priča za sebe. Postoje supstance koje štete srcu, a naročito ako se uzimaju u većim količinama. Broj onih koji boluju od kardiovaskularnih bolesti povećava se ukoliko se konzumiraju upravo energetska pića, ali i cigarete i masna hrana – navela je doktorka Košević.
Doktorka je u emisiji “Zdravo sa Ivanom” objasnila kako je visoka stopa smrtnosti usled kardiovaskularnih oboljenja, i pored velike kampanje i sistematskih pregleda, i dalje prisutna, ali i da je sada mlađi deo populacije ugroženiji više nego ikada, pa navela šta su to okidači za ovu opaku bolest.
– Jako je bitan zdrav način života i zdrava ishrana. Mi imamo nešto što genetski nosimo, određene predispozicije za bolest, ali i to može da se koriguje. Pre 25 godina bilo je manje mladih koji su patili od kardiovaskularnih oboljenja, međutim, sada ih ima sve više. Jedan od razloga jeste stres, brže se živi, napetije je, i na tom putu ukoliko se dodaju još i cigarete, loša ishrana, masnoća, gojaznost, šećer, to još više povećava javljanje ove bolesti – objasnila je doktorka Košević i dodala da, kada smo pod stresom, dolazi do naleta hormona i ubrzanog rada srca. Ubrzan rad srca, potom, ističe, dovodi do porasta krvnog pritiska, a to do oštećenja zida arterija, pa sve to dovodi, kaže ona, do oštećenja krvnih sudova.
Doktorka je ovom prilikom objasnila i kolika je štetnost ukoliko unosimo masnu hranu u naš organizam, te kakve to posledice može da ima na naše srce.
– Ukoliko ima viška masti dolazi do nakupljanja masnih naslaga na zid krvnog suda, pa ako je taj sud u mozgu ili srcu, to već nije dobro i može da dovede do moždanog ili srčanog udara. Ukoliko imate jako loš visok holesterol, tada je već zastavica za uzbunu podignuta i tada pacijent treba učestalije da se kontroliše, da se drži dijeta, da se iskontroliše posle dijete. Ako ona ne urodi plodom, da se piju lekovi koji vrlo efikasno smanjuju te iste masnoće. Redovne kontrole i sistematski pregledi su veoma važni i za mlade i za starije osobe i one srednje dobi – istakla je doktorka i dodala da, ukoliko smo kontinuirano pod stresom i kontinuirano ne vodimo računa da se opustimo, da jedemo zdravo, ili da vežbamo, da postoji, kaže ona, lepeza faktora rizika po naše zdravlje.
Doktorka Košević navela je i da pušenje cigareta svakako može da bude uzročnik kardiovaskularnih oboljenja, ali da, kako kaže, imamo lepe vesti kada je o tome reč, jer je ranije bilo mnogo mladih koji su bili pušači, dok je sada taj broj manji.
– Sve manje mladih puši cigarete, ali sada postoji trend elektronskih cigareta, a to će vreme pokazati koliko su one štetne – zaključila je doktorka Dragana Košević.
Energetska pića, cigarete i masna hrana put do srčanih problema
O tome koliko neredovan život, ali pogotovu loša ishrana i nezdrave navike mogu da budu štetne po naše zdravlje srca, za “Telegraf.rs” govorila je i doktorka Biserka Obradović. Kako je ona istakla, energetska pića mogu privremeno da nam daju nalet energije, ali da su posledice po naše zdravlje jako značanije i dalekosežnije.
– Energetska pića su nastala u Japanu još davne 1962. godine sa ciljem da zaposleni mogu da rade i preko noći. To je bezalkoholno piće koje trenutno povećava energiju, kasnije ima nus efekat. Sadrži kofein, šećer, taurin, vitamine B grupe, glukuronolakton. Kofein koji sadrži energetsko piće može u malim količinama da pomogne, a u većim može da dovede do razdražljivosti, anksioznosti, konfuzije, nesanice, grčenja mišića, drhtanja, do ubrzanog disanja, nepravilnog rada srca, bolova u stomaku, mučnina, povraćanja, pa samim tim i do dehidratacije, učestalog mokrenja, povećane osetljivosti na bol – navodi doktorka Obradović i ističe kako su osnovni probleme koji kofein izaziva svakako nepravilni rad srca, tahikardija, skok krvnog pritiska, kao i zastoj do kog može da dovede.
Pored energetskih pića, doktorka Obradović je istakla kako kardiovaskularne smetnje izazivaju još i cigarete, kao i masna ishrana, pa navela šta raditi u tim slučajevima.
– Cigarete na 15 minuta po gašenju dovode do sužavanja krvnih sudova. Mi prilikom pušenja unosimo vreo otrov u naš organizam, uništavamo i respiratorni i digestivni trakt. I od toga, ipak, možemo da se odviknemo, pa se preporučuju dve čaše mlake vode ujutru ili pre svake cigarete čaša mlake vode. Kada je o masnoj ishrani reč, tu nema zavisnosti, samo je potrebno da, ukoliko imamo problem, uz pomoć nutricioniste sastavimo zdravu i pravilnu ishranu, a kako ne bismo doveli do nekih ozbiljnijih kardiovaskularnih oboljenja – objasnila je naša sagovornica doktorka Biserka Obradović.