Претрага
Close this search box.

GEJMING INDUSTRIJA PRIHODOVALA ČAK 175 MILIONA EVRA: Ove godine skoro 500 novih radnih mesta za ljude u ovoj branši

Foto: Pixabay

Gejming industrija Srbije u prošloj godini prihodovala je 175 miliona evra ili za 117 odsto više nego godinu dana ranije, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS) na predstavljanju najnovijeg izveštaja o toj industriji.

Duplo veći broj zaposlenih uslovljen relokacijama iz inostranstva

Najznačajnija promena u odnosu na 2022. godinu je izvanredan rast zaposlenih ― od čak 98 odsto, što dovodi do trenutne procene da 4.300 gejming profesionalaca radi u Srbiji. Ovaj rast može da se objasni velikim brojem gejming profesionalaca i njihovih porodica koje su se preselile u Srbiju iz Rusije, Ukrajine i Belorusije. Neke od vodećih globalnih kompanija, poput Wargaming-a, Playrix-a i Sperasoft-a, sada imaju svoja najveća predstavništva upravo u Srbiji, pa se očekuje da će ovakav upliv znanja i iskustva značajno uticati na domaću gejming industriju. Što se izazova tiče, ispitanici su najčešće isticali nedostatak finansijskih mogućnosti, visoke poreze i složene birokratske procedure. Uprkos ovim preprekama, inspirativno je videti da većina kompanija i studija nastavlja da ostvaruje uspeh kroz direktnu prodaju. Ovo svedoči o tome da su video-igre koje nastaju u Srbiji dovoljno uspešne da obezbede nezavisnost studija, širenje timova i rad na novim projektima, čime nastavlja da se dokazuje da je gejming jedan od obećavajućih sektora domaćeg inovacionog ekosistema.

Kako je kazala izvršna menadžerka Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA) i urednica izveštaja Kristina Janković-Obućina, taj prihod je u 2023. ostvarilo 15 gejming kompanija u Srbiji od kojih je 57 odsto razvilo originalne proizvode.

Prema njenim rečima, najznačajnija promena prošle u odnosu na 2022. godinu u gejming industriji Srbije je rast zaposlenih od čak 98 odsto, što dovodi do procene da 4.300 gejming profesionalaca radi u toj industriji u našoj zemlji.

Iz izveštaja koji obuhvata podatke iz 2023. godine saznajemo da je 15 najuspešnijih gejming kompanija prihodovalo 175 miliona evra, da 57 odsto kompanija razvija originalne proizvode, te da su igre proizvedene u Srbiji kupljene ili preuzete više od million puta. Takođe, u ovoj godini planirano je otvaranje neverovatnih 475 novih pozicija, a čak 28 odsto zaposlenih u industriji čine žene.

„Najviše nas raduje što u industriji koja se percipira kao muška radi čak 28 odsto žena, a na čelu čak polovine svih timova su takođe žene, što je trend koji opstaje godinama unazad. Ostale značajne statistike su činjenica da osim Beograda kao glavni razvojni centri istupaju i Novi Sad i Niš, a top tri oblasti po broju zaposlenih u industriji su programiranje, umetnička zanimanja i kontrola kvaliteta. Ove godine ima potrebe za skoro 500 novih radnih mesta”, naglasila je predsednica Upravnog odbora Asocijacije industrije video igara Srbije Marija Ilić.

Uprkos izazovima koje je donela 2023. godina, gejming industrija Srbije uspela je ne samo da očuva stabilnost, već i da poveća prihode i broj zaposlenih, pokazuje istraživanje Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA).

nsuzivo.rs

 

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti