U poslednje vreme, sve je izraženija zabrinutost javnosti zbog navodnog porasta broja zavisnika od igara na sreću u Srbiji, s posebnim naglaskom na maloletne osobe.
Međutim, mnoge tvrdnje koje se šire u javnom diskursu nisu samo preuveličane, već su i logički neodržive – kada bi bile tačne, broj zavisnika bi premašio ukupan broj ljudi koji uopšte učestvuju u igrama na sreću. S obzirom na ozbiljnost ove teme i njen potencijalni uticaj na društvo, važno je razmotriti činjenice koje iznose stručnjaci u ovoj oblasti.
Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti, nacionalna ustanova akreditovana za programe lečenja, evidentirala je 1.030 osoba zavisnih od igara na sreću u Srbiji. Reč je o zvaničnom podatku nacionalne akreditovane institucije.
Srbija je značajno ispod evropskog proseka po ovim statističkim parametrima i na samom dnu evropske liste.
Ne postoji način da maloletnici učestvuju u igrama na sreću kod legalnih, licenciranih priređivača, niti u kladionicama niti preko interneta u Srbiji Iako su stvarne brojke znatno niže od onih koje se često navode u medijima, svaki pojedinačni slučaj zavisnosti zaslužuje pažnju i zahteva sistematski pristup.
Licencirani operateri igara na sreću u Srbiji već dugi niz godina ulažu napore u edukaciju i prevenciju kroz različite programe obuke i kampanje za podizanje svesti o ovom veoma ozbiljnom društvenom problemu.
Međutim, treba naglasiti da preterivanje i iznošenje neproverenih podataka, koji ponekad premašuju stvarne brojke i do 300 puta, ne doprinosi konstruktivnoj raspravi o ovom pitanju. Takvi senzacionalistički pristupi nemaju mesta u ozbiljnim diskusijama i mogu odvratiti pažnju od stvarnih problema i efikasnih rešenja.
Konkretni podaci nadležnih ustanova u Srbiji i poređenje sa EU praksom
Brojka od 1.030 nije ničija konstrukcija, već zvanična brojka nadležnih zdravstvenih ustanova, u kojima se godišnje sa problemima zavisnosti od igara na sreću u našoj zemlji.
Prema poslednim dostupnim podacima Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj, ukupan broj lečenih ili trenutno na lečenju je kao što smo naveli 1.030, a što je znatno manje od evropskog proseka od oko 1.5% do 2.5% stanovništva (u slučaju Srbije procenat je tek 0.02%).
Zahvaljujući dugogodišnjim naporima Udruženja i naših kompanija članica, Srbija je na samom začelju kada je u pitanju rasprostranjenost bolesti zavisnosti od igara na sreću, sa konstatovanom zavisnošću od samo 0.02% populacije, shodno podacima relevantnih stručnjaka iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti.
Zašto se onda, uprkos ovim nedvosmilenim činjenicama i egzaktnim podacima, javnost neprekidno obasipa senzacionalističkim tvrdnjama, neutemeljenim brojkama i panikom?
Pogrešna slika najčešće dolazi od nekompetentnih ljudi, vođenih raznovrsnim motivima – od senzacionalizma, skrivene prodaje različitih „ekspertsko – konsultantskih usluga“ pa do čiste političke zloupotrebe.
Online klađenje i maloletnici – moguće samo na crnom tržištu
Imajući u vidu rastući stepen tehnološke sofisticiranosti igara na sreću i sve većih i strožih zakonskih standarda koji ovu delatnost u našoj zemlji regulišu, a posebno onih koji regulišu sistem registracije i verifikacije igrača, u onlajn igrama na sreću i teoretski je, a posebno praktično onemogućeno maloletnicima da se uključe u ovaj vid igara na sreću.
15 godina projekta „Moguće je prekinuti“
Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) i njegove članice već više od 15 godina aktivno rade na prevenciji zavisnosti i zaštiti maloletnika. UPIS-ov projekat prevencije “Moguće je prekinuti” ne samo da je primer najbolje prakse u ovoj oblasti, već je postao i zakonska obaveza za sve priređivače, što je doprinelo podizanju svesti o rizicima od bolesti zavisnosti od igara na sreću.
Dodajmo tome i višedecenijsku praksu kompanija članica o nultoj toleranciji za ikakav kontakt i ulaz maloltenih lica u objekte u kojima se priređuju igre na sreću, kao i informativno – edukativni materijali koji se u istim nalaze.
Projekat „I jedan je mnogo” – Još viši nivo prevencije i zaštite maloletnika počinje u 2024.
U organizaciji Specijalne bolnice, a pod pokroviteljstvom UPIS, u narednom periodu je u planu unapređeni projekat prevencije i podizanja svesti o opasnostima bolesti zavisnosti u igrama na sreću pod nazivom “I jedan je mnogo”.
Planiraju se predavanja u školama širom Srbije i emitovanje spotova usmerenih na odvraćanje mladih od igara na sreću i usmeravanje ka sportskim aktivnostima, kroz seriju predavanja i informativnih video klipova prilagođenih deci i mladima. Imajući u vidu pozitivne rezultate dugogodišnje saradnje sa Specijalnom bolnicom, novi projekat biće još uspešniji u suzbijanju bolesti zavisnosti u njenom samom nastajanju.
pink.rs