Претрага
Close this search box.

KO BRINE O PENZIONERIMA KOJI NEMAJU ŽIVIH SRODNIKA? Gosti “Pulsa Srbije” šokirali istraživanjem: Ovoliko njih su potpuno sami

Penzioneri/Penzije
Foto: Pixabay

“Ovo je velika tuga, da ovako završi bez igde ikoga, a još veća je tuga da se članovi porodice pojave kada nekoga više nema” – ovo je ispričao jedan od komšija, koji su živeli u zgradi u kojoj je nedavno pronadjen mrtav šesdesetosmogodišnji penzioner.

Kada se govori o životu penzionera, najčešće se za njih vezuju različiti paketi pomoći, ali šta je sa paketima ljudskosti i brige? Ima penzionera kojima taj paket nikako ne stiže…

O tome su razgovarale gošće “Pulsa Srbije” prof. dr Snežana Šantić, predsednica Udruženja penzionera gradske opštine Stari grad i Nadežda Satarić, magistar socijalne politike.

Šantić je spomenula brigu o starim licima u opštini Stari Grad:

– U toj opštini ima 42.000 stanovnika, a polovina je starih lica i penzionera. Moj volonterski servis koji smo formirali u druženju pokušava upravo da utvrdi koliko njih žive sami. Trebalo bi država naravno o tome da brine. Vrlo jednostavno, znate koliko imate penzionera, znate im adrese tamo gde im se šalju penzije ili bilo kakvo obaveštenje. Ja lično smatram, a i vidim da bi zaista država trebalo vrlo organizovano da se stara o starim licima. Ne može 12 ljudi da se brine o 42.000 stanovnika. Pri tome, vrlo specifično je brinuti se o staroj osobi. Dakle, nama trebaju geronto domaćice, geronto sestra, odnosno oni koji su specijalisti u oblasti, koja nama treba u našim godinama. Jer nije jednostavno i bolesti same nisu iste kad ste mladi, kad ste stari i simptome i sve ostalo.

Penzioneri/Penzije
Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Satarić je iznela istraživanje svog udruženja:

– Naše udruženje Snaga Prijateljstva iz Beograda je radilo pre neku godinu istraživanje potreba staračkih domaćinstava na Novom Beogradu. Novi Beograd je najmnogoljudnija opština u celoj Srbiji. Ona ima preko 200 hiljada stanovnika i koliko već starijih ljudi. Ja sam bila potpuno iznenađena. Tamo živim 50 godina. Osam procenata, svaka dvanaesta starija osoba, živi sama. To je nama bio uzorak. Nema nikoga od svojih srodnika živih, ni u Beogradu, niti bilo gde. Mene je taj podatak veoma zabrinuo i postavio mi je silna pitanja. Čekajte. Ko se brine o toj osobi? Ko se brine o tim ljudima. Među tim ljudima je i ovaj gospodin sigurno koji je završio. Dakle, ako hoćemo da tražimo ko je postoji li mehanizam države da brine o tim ljudima, moramo da kažemo da postoji. To su centri za socijalni rad.

kurir.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti