Predstavnici Zi Đin Golda izrazili su apsolutnu spremnost da započnu manju proizvodnju u Srbiji, uz mogućnost proširenja kako bi bolje izašli na evropsko tržište, imajući u vidu velike mogućnosti koje naša zemlja pruža
Ministarka privrede, Adrijana Mesarović, sastala se danas u kineskom gradu Sjamenu sa predstavnicima kompanije Zi Đin Gold kako bi razgovarali o mogućnostima širenja njihovih investicija u Srbiju. Tom prilikom prenela je zainteresovanost kineske strane za otvaranje proizvodnje u našoj zemlji.
“Razgovarali smo o potencijalnom otvaranju kompanije prema Srbiji i evropskom tržištu, uz fokus na upošljavanje radnika iz Zlatare Majdanpek, koji se i dalje bave tradicionalnim zanatima. Njihovo znanje moglo bi doprineti stvaranju nakita u Srbiji, sličnog onom koji se proizvodi u Kini,” izjavila je Mesarović, dodajući da je ovaj predlog otvoren za dalje razmatranje.
Ministarka je istakla da će se narednih dana nastaviti pregovori o ovoj temi, jer postoji veliki potencijal, posebno zbog mogućnosti eksploatacije i prerade rude u Srbiji, koja bi zatim bila plasirana na evropsko i druga tržišta.
“Proizvodi poput onih koje pravi Zi Đin Gold nemaju slične konkurente na našem tržištu. Oni su uspeli da sofisticirano spoje tradiciju, kulturu i savremeni dizajn. Verujem da bi i u Srbiji mogli da razvijemo slične proizvode u duhu naše tradicije,” navela je Mesarović.
Prema njenim rečima, Zi Đin Gold je manja kompanija u usponu kada je reč o širenju tržišta, treća po veličini u Kini, ali veoma dominantna i sa velikim potencijalom za dalji rast.
Predstavnici Zi Đin Golda izrazili su apsolutnu spremnost da započnu manju proizvodnju u Srbiji, uz mogućnost proširenja kako bi bolje izašli na evropsko tržište, imajući u vidu velike mogućnosti koje naša zemlja pruža.
Ministarka Mesarović sa delegacijom boravi u Sjamenu povodom Kineskog međunarodnog sajma investicija i privrede (CIFIT), na kojem će Srbija predstaviti svoje potencijale u okviru Nacionalnog paviljona. Ovaj prestižni sajam, koji okuplja 120.000 posetilaca i predstavnike iz preko 100 zemalja, prilika je za dodatno privlačenje investitora, a ove godine je proširen i sporazumom o slobodnoj trgovini sa Kinom.
Srbija je prethodne dve godine bila počasni gost sajma, dok je njen Nacionalni paviljon prošle godine proglašen najboljim na 23. CIFIT-u.