Uskoro će procedura otvaranja i zaključivanja bolovanja biti znatno kraća, jer od marta naredne godine pacijenti više neće morati da nose doznake o sprečenosti za rad u frimu, već će se sve odvijati elektronskim putem. Kako će u praksi izgledati elektronsko bolovanje, i na koji će način nastavak digitalizacije u zdravstvu doneti olakšice poslodavcima i zaposlenima, istraživala je novinarka Kurir televizije Magdalina Milanović.
Brojni papiri i analize koji potvrđuju da nismo sposobni za rad i zbog kojih smo do sada u više navrata morali da se bolesni šetamo od nadležne zdravstvene ustanove do firme – uskoro će postati prošlost. Više o tome govorio je Nikola Radoman, savetnik za digitalizaciju u Ministarstvu zdravlja:
– Svi poslovni procesi su digitalizovani od samog dolaska pacijenta u zdravstvenu ustanovu koja ima problem sa svojim zdravstvenim stanjem, da započne proces bolovanja. Celokupni taj proces smo unapredili da bi smanjili kretanje pacijenata i nepotreban odlazak kod lekara, ukoliko to nije zahtevano od strane lekara da mora da dođe na kontrolni pregled.
Poslodavac neće imati uvid u medicinsku dokumentaciju pacijenta, već samo informacije o tome kada je bolovanje otvoreno i koliko bi trebalo da traje.
– Poslodavac ne treba da ima uvid od čega njegov zaposleni boluje. Informacija će od izabranog lekara doći prvo do pacijenta, a paralelno i do poslodavca o njegovoj privremenoj sprečenosti za rad, i tek na kraju zaključivanjem bolovanja, poslodavac će dobiti doznaku na osnovu koje on radi obračun – ističe Radoman.
Kako će i taj obračunski deo biti digitalizovan, poslodavcu će biti olakšano da prati zaposlenog tokom bolovanja, a više o tome govorio je Nebojša Atanacković, Unija poslodavaca Srbije.
– Uvođenjem elektronske komunikacije vezano sa bolovanjima zaposlenih su poslodavci vrlo radosno primili, obzirom da su često imali problema da dobiju informacije o tome da je neko od zaposlenih otišao na bolovanje, koji su razlozi i koja je dužina tog bolovanja i slično.