Svetski dan borbe protiv Alchajmerove bolesti prvi put je obeležen 21. septembra 1994. godine, kada su se udruženja za borbu protiv ove bolesti ujedinile u naporima, da se podigne svest o bolesti i njenom uticaju na porodice i nacije. Prema podacima Međunarodne organizacije za borbu protiv Alchajmerove bolesti, ona pogađa preko 55 miliona ljudi
Bolest je opisao nemački psihijatar Alojz Alchajmer 1906. godine. Istraživajući, doktor je primetio promene u moždanom tkivu žene koja je umrla sa simptomima među kojima su bili gubitak pamćenja i problemi sa govorom.
Kada je naučnik otrkio ovu bolest, on je smatrao da je ona retko mentalno stanje mladih ljudi. Uzrok Alchajmerove bolest je nedovoljno izučen. Smatra se da je oko 70% rizika nasledno i da u tome učestvuje mnoštvo gena. Drugi faktori rizika su istorija povreda glave, depresija ili hipertenzija.
Alchajmerova bolest je degenerativni moždani poremećaj srednjeg ili poznog životnog doba koji uništava neurone i veze u moždanoj kori što dovodi do značajnog gubitka moždane mase, što dovodi do postepenog, nepovratnog gubitka pamćenja, sposobnosti govora, svesti o vremenu i prostoru.
Dijagnoza se uspostavlja na osnovu istorije bolesti i kognitivnog testiranja uz pomoć medicinske vizuelizacije i krvnih testova da bi se eliminisali drugi mogući uzroci. Ne postoje lekovi ili suplementi sa evidencijom da su delotvorni u suzbijanju ove bolesti. Ne postoje tretmani za zaustavljanje ili revertovanje progresije bolesti, mada neki mogu privremeno da poboljšaju simptome.
nsuzivo.rs