Претрага
Close this search box.

U ovom slučaju može da se ostane bez invalidske penzije: Otkrivamo da li oni koji je primaju smeju da rade

Foto: Pixabay

Prema poslednjim podacima u Srbiji oko 239.000 ljudi prima invalidsku penziju, a neki od njih se pitaju da li imaju pravo da rade kako bi zaradili dodatni novac

“Ukoliko se korisnik invalidske penzije zaposli ili počne da obavlja samostalnu delatnost, Fond je dužan da ga po službenoj dužnosti pozove na ponovnu ocenu radne sposobnosti radi utvrđivanja promena u stanju invalidnosti. Korisniku se upućuje poziv za lekarski pregled radi ponovne ocene radne sposobnosti, a u zavisnosti od ocene organa veštačenja, odlučiće se o njegovom pravu na invalidsku penziju“, započeli su za MONDO iz Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Kako navode za naš portal, pravo na invalidsku penziju prestaće i obustaviće se isplata invalidske penzije ako se utvrdi da invalidnost više ne postoji. Ukoliko se utvrdi da invalidnost i dalje postoji, neće prestati pravo na invalidsku penziju.

Korisnik invalidske penzije koji zaključi ugovor o delu ili obavlja privremene i povremene poslove, neće se izvoditi na ponovnu ocenu radne sposobnosti, niti će mu se obustavljati isplata invalidske penzije. Kod profesionalnih vojnih lica i policijskih službenika se ne utvrđuje potpuni gubitak radne sposobnosti već samo gubitak sposobnosti za obavljanje profesionalne vojne službe, odnosno policijskih poslova. Iz tog razloga, osiguranici ovih kategorija koji ostvare pravo na invalidsku penziju mogu i nakon penzionisanja da se zaposle ili obavljaju samostalnu delatnost, osim u službi koju su prethodno obavljali”, objasnili su nam.

Foto: nsuzivo.rs/Ilustracija

Neki od korisnika invalidske penzije se pitaju i da li u njoj “ostaju” do kraja života, odnosno da li njihov odnos može da se promeni, pod kojim uslovima i na koji način.

“Izmenom zakonske regulative iz 2019. godine, ukinut je kontrolni pregled u slučaju ostvarivanja prava na invalidsku penziju. U skladu sa članom 96 Zakona o PIO, promene u stanju invalidnosti, potrebe za pomoći i negom drugog lica i telesnog oštećenja koje su od uticaja na pravo priznato pravnosnažnim rešenjem, utvrđuju se u postupku pokrenutom na zahtev osiguranika, korisnika prava, odnosno po službenoj dužnosti, u skladu sa opštim aktom Fonda“, istaknuto je.

Preispitivanje invalidnosti po službenoj dužnosti Fond može vršiti, kao što smo već naveli, ukoliko se korisnik invalidske penzije zaposli ili počne da obavlja samostalnu delatnost, kao i ukoliko na drugi način dođe do saznanja da je došlo do potencijalnih promena u stanju invalidnosti.

Takođe, ukoliko dođe do poboljšanja zdravstvenog stanja, korisnik invalidske penzije može i na lični zahtev da pokrene postupak za utvrđivanje promena u stanju invalidnosti“, zaključeno je za MONDO iz Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

mondo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti