Upravnik Okružnog zatvora u Novom Sadu Mile Jandrić izjavio je danas da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić koji je u pritvoru i dalje štrajkuje glađu, ali da nije životno ugrožen.
“Goran Vesić, primljen je u pritvorsku jedinicu Okružnog zatvora u Novom Sadu juče u 06.10 časova, zdravstvena služba ga je pregledala i u tom momentu on je štrajkovao glađu više od 60 sati. Za sada samo pije vodu. Nije životno ugrožen, malo je dehidriran, odbija i dalje hranu i deluje da je izričit i istrajan u toj odluci”, rekao je Jandrić za Tanjug.
Kaže da zdravstvena služba prati njego stanje i da će ako se pogorša postupiti u skladu sa procedurama.
Jandrić je dodao da Vesić poštuje pravila i kućni red i da nema poseban tretman u odnosu na ostale pritvorenike.
Istakao je da je prošlo više od 90 sati ukupno kako Vesić štrajkuje glađu i da medicinsko osoblje brine o njemu i prati njegovo zdravstveno stanje.
Pored Vesića, u Okružnom zatvoru u Novom Sadu poznatijem kao Klisa u pritvoru je još 11 osoba.
“Svi oni poštuju kućni red i pravila, niko nije dobio niti tražio poseban tretman. Takođe, kada su primljeni i njih su pregledali lekari, prate i njihovo zdravstveno stanje. Svi su dobro”, rekao je on.
Vesić je u pritvoru sa još 11 osoba zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra kada se obrušila nadstrešnica, zbog čega je stradalo 15 ljudi.
Viši sud u Novom Sadu odredio je juče, do 30 dana pritvora Vesiću i bivšem direktoru Infrastrukture železnice Srbije Nebojši Šurlanu, dok je v.d. direktorki Infrastrukture železnice Srbije u ostavci Jeleni Tanasković i pomoćnici ministra za železnički saobraćaj Aniti Dimovski određen kućni pritvor uz elektronski nadzor.
Vlada Srbije je u petak ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću.
Pašalić: Vesić i dalje štrajkuje glađu, pokušao sam da ga zaustavim
Zaštitnik građana Zoran Pašalić obavio je u petak i subotu vanrednu posetu okružnom zatvoru u Novom Sadu poznatijem kao Klisa i obavio razgovor sa 21 pritvorenikom, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić.
Zaštitnik građana je za Tanjug rekao da je obavio razgovor, kako sa pritvorenicima koji su uhapšeni na protestima u Novom Sadu povodom tragedije na Železničkoj stanici u tom gradu, tako i sa osumnjičenima za istu tragediju.
Takođe je obavljen razgovor i sa pritvorenicima koj su želeli razgovor sa zaštitnikom građana, a povodom problema koje su oni izneli u tom razgovoru. Kako je rekao, niko od pritvorenih sa kojima je zaštitnik građana razgovarao nije imao primedbe na rad policije prilikom policijskog zadržavanja.
Takođe, niko nije imao primedbe na postupanje zaposlenih u pritvorskoj jednici okružnog zatvora u Novom Sadu. Osnovne primedbe odnose se na smeštajne kapacitete pritvorske jedinice, što je, kako je naveo, problem koji zaštitnik građana i nadležne institucije pokušavaju da reše već duže vreme.
Zaštitnik građana je obratio naročitu pažnju na zdravstveno stanje pritvorenih a u pogledu zdravstvenih problema koje pritvorena lica imaju od ranije, a tiču se lekarskih pregleda, mogućnosti korišćenja propisane terapije i konstantne lekarske brige. Pritvorenici su izjavili da primedbe u pogledu ovih navoda nemaju.
Zaštitnik građana je takođe obavio razgovor sa ministrom u ostavci Goranom Vesićem, koji je pre 72 sata otpočeo štrajk glađu. Zaštitnik građana je, kao uvek u ovakvim slučajevima, pokušavao da zaustavi štrajk glađu, ukazujući na pogubne zdravstvene posledice koje on može prouzrokovati u konkretnom slučaju.
Razgovori sa pritvorenicima završeni su u 23 sata. Prema saznanju zaštitnika građana, Vesić nije prekinuo štrajk glađu.
Tanjug