Претрага
Close this search box.

Vučić u ekskluzivnom intervjuu na BBC-u: Jako sam ponosan što sedim na srpskoj stolici, naš krajnji cilj je da budemo deo EU

Foto: Printscreen/BBC

Vučić je u intervjuu istakao da je njegov fokus na ekonomskom napretku, na budućnosti, na normalnom odnosu sa drugim državama

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija Stivenu Sakuru, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk.

Stiven je sa predsednikom Srbije, koju je okarakterisao kao najveću i najjaču zemlju na Balkanu i regionalno najmoćniju, razgovarao o poziciji Srbije na svetskoj mapi i o tome da li Srbija planira da se okrene ka Zapadu ili ka Rusiji i Kini.

Prvo pitanje je bilo vezano za Vučićevo učešće u radikalima tokom raspada Jugoslavije, ali i njegove promene danas.

Foto: Printscreen/BBC
– Ne stidim se da kažem da sam se promenio, ali se ne slažem sa Vama po pitanju ko je kriv za probleme na Balkanu i raspad Jugoslavije. Sazreo sam, odrasla sam osoba i moram da brinem o svom narodu. Uvek sam bio spreman da priznam da je masakr u Srebrnici bio užasan. Niko ne osporava da je to bilo užasno, niti da se desilo. Uvek sam spreman da odam počast žrtvama, ali nisam spreman da govorim na taj način i da postaljam nova politička pitanja i nove političke probleme – rekao je Vučić na pitanje o Srebrenici.

Takođe, on je podsetio da je bio napadnut prilikom posete tom gradu, kao i da je 109 zemalja sveta u GS UN delio mišljenje Srbije o tome da li je u pitanju bio genocid.

– Verujem u pomirenje u regionu, ali ne verujem u takav narativ koji će doneti još sukoba – kazao je Vučić.

Na pitanje da li podržava Dodika po pitanju ideje o ujedinjenju sa Srbijom, Vučić je rekao da ima relativno dobar odnosa sa njim, ali da nema uticaj na njega.

– Nemamo aspiracije ka jednom parlamentu. Imamo parlament u Srbiji, u Srpskoj, koji je nešto sasvim drugo. Hiljadu puta sam rekao, mi podržavamo nezavisnu BiH, u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Ja nisam glavni. Ne mogu da mu govorim kako da vodi Republiku Srpsku, ja vodim Republiku Srbiju. Zar nije malo licemerno da se svuda u svetu spajaju narodi koji imaju isti jezik i isti identitet, a to se zamera Srbiji. Nemojte da brinete za Srbiju. Srbija jako podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine sa teritorijom Republike Srpske. Oni i ne traže da budu deo Srbije. Srbija ima svoje granice prema svom Ustavu i rezolucijama. Ne treba nam ništa više – istakao je predsednik.

Foto: Printscreen/BBC

Novinar BBC je istakao da Srbija defacto priznaje Kosova, sa čim se predsednik Srbije nije složio.

– Normalizacija znači da mi čuvamo mir. Nikada nismo priznali Kosovo. To nikada nije rečeno, to nikada nije zapisano. Mi pokušavamo da živimo u miru – podvukao je Vučić.

Sakuru je kazao da je “jasno da neće biti članstva u Evropskoj Uniji za Srbiju dok ne prizna Kosovo, međutim, predsednik Vučić je istakao da je NATO prekršio sva pravila bombardovanjem Srbije, te da Evropske države, koje priznaju Kosovo, krše rezoluciju 1244 i time ustavne granice države Srbije.

Vučić je zatim istakao da je njegov fokus na ekonomskom napretku, na budućnosti, na normalnom odnosu sa drugim državama, nakon čega je usledio komentar Stivena Sakura da Srbija mnogo sarađuje sa Rusijom.

– To nisu tačni podaci. Mi smo podržali Ukraijnu kada je trebalo, čak i više nego bilo koja druga balkanska država. Rusku naftu Srbija kupuje manje nego druge države. Ja ne sedim na dve stolice, ja sedim samo na srpskoj stolici – naveo je Vučić.

Poslednje pitanje koje je Stiven Sakur uputio predsedniku bilo je da li će se Srbija okrenuti ka Evropskoj Uniji ili ka Rusiji i Kini.

– Ja sam jako ponosan na to što sedim na srpskoj stolici, i naš kranji cilj je da budemo deo Evropske Unije, ali da li to znači da ćemo odustati od naših partnera na Istoku, nećemo. Ja uvek kažem istinu kada pričam sa predstavnicama država. Uvek imam istu priču za sve. Zato ljudi mogu da me vole, mogu da me mrze, mogu da me se gade, ali me uvek poštuju – zaključio je Vučić.

Inače, Hard Talk je najpoznatiji politički format koji se emituje na britanskoj državnoj televiziji.

Za Hard Talk su tokom decenijskog trajanja te emisije govorili mnogi svetski lideri, od Nelsona Mandele i Redžepa Tajipa Erdogana, preko Noama Čomskog, Mihaila Gorbačeva, pa do astronauta Majkla Kolinsa i mnogih drugih.

24sedam.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti