Претрага
Close this search box.

Ako dnevno ovoliko sati provedete u sedećem ili ležećem položaju – u riziku ste da dobijete infarkt

Infarkt
Foto: Pixabay

Nova studija objavljena u naučnom časopisu „Journal of the American College of Cardiology“ otkriva značajnu vezu između sedentarnog ponašanja i povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti i mortaliteta. Istraživanje upozorava da se šanse za srčanu isuficijenciju i smrt uzrokovanu kardiovaskularnim bolestima značajno povećava ukoliko provodite više od deset i po sati dnevno sedeći ili ležeći. I to čak i ako trenirate u skladu sa preporučenim nivoima fizičke aktivnosti.

Vremenski okvir od 10,6 časova dnevno, prema studiji, potencijalno je ključni prag vezan koji povećava rizik od srčane insuficijencije i smrti, što u prevodu znači da je previše sedenja ili ležanja – štetno za zdravlje srca, čak i kod onih koji su stvarno aktivni.

Cilj istraživanja je da se odredi količina vremena u sedenju koje značajno povećava rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i da se istraži kako sedentarno ponašanje i fizička aktivnost zajedno utiču na verovatnoću razvoja atrijalne fibrilacije, srčane insuficijencije, infarkta miokarda i mortaliteta od kardiovaskularnih bolesti.

Studija je analizirala podatke na čak 89.530 ispitanika čija je prosečna starost 62 godine, od kojih su 56,4% žene. Svaki ispitanik je nosio triaksijalni akcelerometar na zglobu ruke, kojim je praćeno njihovo kretanje tokom sedam dana.

Prosečno gledano, ispitanici su provodili 9,4 sata dnevno u sedentarnim aktivnostima, sa izuzetkom od spavanja. Tokom osam godina godina praćenaotkriveno je da je 3.638 osoba (njih 4,9%) razvilo atrijalnu fibrilaciju, 1.854 osobe (2,1%) razvilo je srčanu insuficijenciju, 1.610 osoba (1,84%) je doživelo infarkt miokarda, a čak 846 osoba (0,94%) umrlo je od drugih kardiovaskularnih bolesti.

ona.rs/Vitality.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti