Na bogatom Zapadu je sve više onih koji sebi ne mogu da priušte grejanje. U Britaniji se isprobava – finansijska injekcija na recept. Jer kome je toplo u kući, taj je ređe bolestan i ne opterećuje zdravstveni sistem.
A i pre drastičnog povećanja cena gasa i struje mnogi nisu imali novca da se greju kako treba. Rizik od siromaštva za mnoge Britance je stvarnost, na to su ukazivale čak firme u elektroprivredi.
Mark Penting ima multiple sklerozu. U invalidskim je kolicima, a njegova supruga Šeril ga danonoćno neguje. Ovo dvoje penzionera ove zime imaju jednu brigu manje: u kući im je prijatno toplo. Marku je mnogo bolje.
– Kakva velika razlika. Tako sam srećan. Da budem iskren, ponekad sam bio na ivici suza. Imao sam bolove jer je bilo jako hladno – kaže on.
Njih dvoje su do skoro mogli da zagreju kuću samo na 14 stepeni. Mark i Šeril sebi nisu mogli više da priušte. Ali sada se greju na recept koji im prepisuje lekar, na recept. Kako kaže, Šeril, oboje dobijaju finansijsku injekciju za grejanje.
Finansijska injekcija kao zdravstvena preventiva
– Zdravstvena služba je kontaktirala firmu koja nas snabedva energijom. Sada se veliki deo naše potrošnje automatski uopšte ne naplaćuje.
U Glosterširu, u centralnoj Engleskoj grejanje na recept je pilot projekat. Receptu mogu da se nadaju pacijenti koji se slabo greju jer nemaju novca, i zbog toga su često bolesni.
Za lekara opšte prakse Hajna Le Rua cilj je smanjenje broja obolelih.
– Bolest je skupa. Neki pacijenti moraju i u bolnicu. Naš zdravstveni sistem je već puca po šavovoma. Ovako pomažemo ljudima da se ne razbole. Na recept dajemo pomoć da im bude toplo i nadamo se da ćemo tako izbeći da završe u bolnici – objašnjava doktor.
Recepti za zimu
La Rou uvek može da izdaje ovakve recepte za zimske mesece. A novac dolazi iz specijalnog fonda britanske vlade. Do sada se projekat dokazao, kaže La Ru. Ima mnogo manje posla.
– Vidimo ogromnu razliku. Pacijenti se više ne razboljevaju kao nekada. Svakako ne ne kao prethodnih godina.
U i nekim drugim komunama je toplota nešto kao vakcina. Ričard Keri, gradski većnik Istočnog Safolka, uveren je da se tako štedi novac. Britanski zdravstveni sistem finansiran od poreza troši više od milijardu funti na bolesti povezane sa hladnoćom. Preventivno plaćanje dela troškova grejanja je jeftinije od potencijalnih troškova lečenja kasnije.
DW/ekapija.com