Kada je u pitanju oralna higijena, pranje zuba dva puta dnevno je od suštinskog značaja – ali da li treba da perete zube pre ili posle doručka da biste zaštitili gleđ? Stomatolozi objašnjavaju kada je najbolje vreme za pranje zuba kako bi vaše desni bile zdrave i sprečile bolove u zubima.
Iako je ovo već dobro poznata činjenica, stručnjaci često podsećaju na važnost ove rutine. Za optimalnu oralnu higijenu, preporučuje se pranje zuba dva puta dnevno: jednom kada se probudite i jednom pre spavanja.
– Pranje zuba ujutru pomaže da se uklone bakterije koje se nakupljaju preko noći, dok pranje pre spavanja uklanja čestice hrane i nakupine plaka koje nastaju tokom dana – kaže dr Karen Man, stomatolog.
Zube bi trebalo da perete najmanje dva minuta, fokusirajući se na sve desni i žvakaće površine vaših zuba. Pranje zuba pre ili posle obroka takođe može uticati na vašu zubnu gleđ, zdravlje desni i još mnogo toga, dodaje dr Mari M. Džekson, stomatolog.
Da li je bolje oprati zube pre ili posle doručka?
Neki ljudi prvo peru zube kada se probude da bi uklonili „jutarnji dah“, dok ih drugi peru nakon doručka kako bi uklonili ostatke jutarnjeg obroka. Ali kada je u pitanju zdrav osmeh, da li je bolje oprati zube pre ili posle doručka? Stručnjaci se slažu da je četkanje pre doručka pametniji izbor.
– Ovo vreme je ključno za zaštitu vaše gleđi i održavanje zdravog oralnog mikrobioma. Četkanje pre doručka pomaže da se neutrališu bakterije u ustima bez izlaganja gleđi potencijalnoj šteti kisele ili slatke hrane – kaže dr Mark Burhen, stomatolog.
Citrusno voće (poput čaše soka od pomorandže), neke žitarice za doručak ili čak kisela hrana poput jutarnje šoljice kafe mogu loše uticati na zubnu gleđ.
Dr Džekson dodaje da određeni ugljeni hidrati koji se konzumiraju tokom doručka mogu izazvati bakterije u našim ustima da otpuštaju kiselinu, ugrožavajući i gleđ.
– Prerano pranje zuba nakon doručka može dovesti do toga da se površina gleđi istanji, što može povećati rizik od karijesa ili osetljivosti zuba – objašnjava ona.
Koliko dugo treba da čekate da operete zube posle doručka?
Može biti primamljivo poželeti da operete zube odmah posle doručka, posebno kada se hrana zaglavila ili imate loš ukus u ustima. Ali dr Burhen preporučuje da sačekate najmanje 30 minuta nakon doručka, posebno ako ste konzumirali nešto kiselo, pre nego što ponovo operete četkanje.
Dok čekate, možete isprati usta vodom ili žvakati žvaku bez šećera. Obe opcije mogu pomoći u neutralizaciji kiselosti i podsticanju stvaranja pljuvačke, što prirodno pomaže u remineralizaciji zuba i smanjuje osetljivost, napominje dr Burhen.
Najbolji način za pranje zuba
Kada je vreme za pranje zuba, najefikasniji način da to uradite je četkica za zube sa mekim vlaknima i pasta za zube sa fluorom, objašnjava dr Man.
– Držite četkicu pod uglom od 45 stepeni u odnosu na desni i koristite nežne, kružne pokrete. Obavezno operite sve površine zuba – spoljašnju, unutrašnju i površine za žvakanje”, kaže ona.
Možete koristiti i električnu četkicu za zube. Vibracije i kretanje električne četkice za zube mogu biti efikasnije u uklanjanju plaka i bakterija od ručne.
– One su odlična opcija, posebno za ljude sa ograničenom spretnošću ili one koji žele da poboljšaju svoju tehniku četkanja – dodaje dr Man.
Pored četkanja, čišćenje koncem i korišćenje vodice za ispiranje usta takođe pomažu u održavanju oralne higijene na najbolji način.
– Upotreba vodice za ispiranje usta nakon četkanja i čišćenja koncem može pomoći u uklanjanju štetnih bakterija koje doprinose lošem zadahu i bolesti desni – kaže dr Džekson.
Prenela: O.M.
womansworld.com/Zdravlje.Kurir.rs