Nova studija je otkrila da deca koja izazivaju neprilike mogu imati manji mozak od njihovih dobro vaspitanih drugova iz razreda.
Umesto da se samo loše ponašaju, ova deca imaju manje oblasti mozga koje regulišu njihovo ponašanje i emocije. Istraživači sa Kraljevskog koledža psihijatara otkrili su da mladi koji lažu, kradu, tuku se, maltretiraju i koji su okrutni prema životinjama imaju manje površine u 26 od 34 regiona mozga.
Disruptivno ponašanje kod dece naziva se poremećaj ponašanja i pogađa sedam odsto dečaka i tri odsto devojčica starosti između pet i 10 godina. Ali, to je često više od mladalačke buntovnosti, kao što pokazuju nalazi.
Deca sa ovim poremećajem imala su manju ukupnu površinu preko spoljašnjeg sloja mozga i u amigdali, hipokampusu i talamusu – što sve pomaže u regulisanju ponašanja. Najveći broj promena u mozgu pojavio se kod dece koja su pokazala nizak nivo empatije, krivice i kajanja.
Iako još uvek nije poznato šta uzrokuje promenu regiona mozga kod dece koja se loše ponašaju, istraživači su rekli da bi to moglo biti uzrokovano nevoljama i/ili maltretiranjem u detinjstvu.
nsuzivo.rs