Претрага
Close this search box.

GRČKA OSTRVA ZA KOJA NISTE ZNALI

Foto: Unsplash/Giandomenico Pozzi
Grčka ostrva rasplamsavaju maštu i hrane dušu bezgraničnim plavetnilom, te istorijom prožetom čudesnim mitovima, ispričanom kroz drevne, suncem izbeljene ruševine. Ima ih između 1200 i 6000 (u zavisnosti od toga šta se računa kao ostvo) dok je onih naseljnih nešto više od 200. I naseljenost je relativan pojam. Dok na Kritu živi više od pola miliona, a na Eviji gotovo 200 hiljada stanovnika, postoje ostrva sa jednocifrenim brojem stanovnika, kao i ona gde su jedini “lokalci” koze.

Grčka ostrva se dele u sledeće grupe ili arhipelage: Trakijska, Egejska, Jonska, Saronska, Sporade, Kiklade, Dodekane, i Krit. Danas ćemo se držati podalje od svima poznatih Krfa, Tasosa i Santorinija, te vam predstaviti nekoliko grčkih ostrva odličnih za odmor, a za koja možda niste čuli. Svako od njih ima sopstveni ritam i šarm i posebno je na svoj način.

Ikarija

Magična kamenita Ikarija deo je istočnih Egejskih ostva i jedno je od najčudnovatijih grčkih ostva. Na Ikariju turisti retko svraćaju, te su njene dramatične šumovite klisure, stenoviti pejzaži koji nalikuju Mesecu i skrivene plaže sa akvamarinskim vodama koliko toliko neistraženi.

Na ostrvu se vekovima živelo u izolaciji, u strahu of pirata i stranih osvajača sa svih strana sveta. Upravo izolacija doprinela je kreiranju jedinstvenih tradicija i veličanju porodičnih vrednosti, što doprinosi posebnosti Ikarije.

Uz sve to, Ikarija je poznata i kao “Plava zona”, jedno od pet lokacija na svetu sa najdugovečnijim stanovništvom. Vazduh na Ikariji je čist, povetarac topao, hrana sveža, a vino dobro, te život poprima opušten tempo.

Serifos

U zapadnom delu Kiklada, nedaleko od Atine, nalazi se Serifos. Ovo je ostrvo netaknutih plaža, ljupkih sela, srtmih planina koje se obrušavaju u tirkizne zalive i generalno sirove lepote.

Posetioci mogu istražiti glavno selo Hora sa uskim ulicama, belim kućama i tradicionalnim tavernama, posetiti drevnu tvrđavu koja nudi panoramski pogled na ostrvo, ili se opustiti na plažama kao što su Livadi i Psili Ammos, poznatim po svojoj prirodnoj lepoti.

Horu danas čine dva naselja koja su se vremenom proširila i povezala. Ano i Kato (ili Gornja i Donja) Hora – sa starijim Gornjim gradom koji se ističe po svojim uskim, krivudavim stazama i vidikovcima sa neverovatnim pogledom na more, dok je u donjem gradu glavna luka.

Arhitektura, crkve i bele uličice sa dvorištima punim bugenvilije nepogrešivo “odaju” Kiklade. Zalazak sunca na Serifosu je poseban bonus.

Karpatos

Duguljasto i krševito ostrvo Karpathos je drugo najveće u Dodekanezu, arhipelagu na jugoistočnom kraju Egejskog mora. Nudi autentičan doživljaj grčkog ostrva – ističe se divljim planinama i plavim uvalama, a legenda kaže da su baš tu rođeni Prometej i njegovi Titani.

Foto: Unsplash/Dimitris Kiriakakis

Homer Karpatos pominje u ‘Ilijadi’ te kao svako pošteno grčko ostrvo Karpatos čuva i brojne mitove i legende.

Posetioci mogu istražiti tradicionalna sela kao što je Olimpos sa svojim karakterističnim kamenim kućama i starim običajima, posetiti prelepe plaže poput Apella i Amoopi, ili istraživati ​​prirodne lepote – pećine i pejzaže kao što je Plaka. Takođe, ostrvo je poznato po svojoj bogatoj folklornoj tradiciji.

U zavisnosti od toga koje ostrvo planirate posetiti dobra je ideja proveriti lokalne kalendare za “panigiri”.

Ovi letnji seoski festivali su jedinstvena kulturna iskustva koja mogu biti veoma zabavna, ali mogu i uticati na red vožnje trajekta, radno vreme atrakcija i prouzrokovati gužve koje mogu komplikovati logistiku kretanja.

Na primer, panigiri na Ikariji se održavaju tokom cele letnje sezone na različite dane svetaca, a neki od festivala traju od sumraka do svitanja.

gradskeinfo.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti