Svako godišnje doba sa sobom nosi svoje posebnosti i zahteve za specifičnu ishranu zbog specifičnih potreba organizma zbog spoljnih faktora.
Pošto su konačno stigli vreli letnji dani, veoma je važno da svoju ishranu prilagodite trenutnim uslovima, kako bi vaše telo što lakše podnelo visoke letnje temperature.
Povišene letnje temperature, koje za posledicu imaju povišenu telesnu temperaturu, a zatim i znojenje, mogu dovesti do prekomernog gubitka telesnih tečnosti, odnosno dehidracije organizma.
Simptomi dehidracije su:
- glavobolja
- suva koža
- suva usta i jezik sa gustom pljuvačkom
- ubrzan rad srca
- grčevi u nogama i rukama
- mučnina
- povraćanje
Na dehidraciju su posebno osetljiva deca, starije osobe i osobe sa oslabljenim imunitetom. Zbog toga je leti, pre svega, veoma važno voditi računa o pravilnoj i dovoljnoj hidrataciji tela.
Voda je najbolje piće za rehidraciju, bez dodatnih kalorija.
Tokom letnjih meseci pokušajte da pijete najmanje 8-10 čaša vode dnevno, što ćete, naravno, prilagoditi nivou fizičke aktivnosti, jer dodatna fizička aktivnost povećava potrebu za vodom koja se gubi znojenjem.
Pored vode, povećana potreba za tečnošću u letnjem periodu može se nadoknaditi dnevnim unosom sezonskog voća i povrća bogatog vodom (lubenica, jagoda, dinja, breskva, paradajz, krastavac, biber, zelena salata,…) i ceđeni nezaslađeni voćni sokovi, aromatizovane vode, izotonična pića, posebno ako se bavite intenzivnom fizičkom aktivnošću, zatim fermentisani mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti, ali i supe i čorbe od povrća, koji će takođe nadoknaditi izgubljene elektrolite znojenjem.
Pored dovoljne hidratacije organizma, leti treba voditi računa i o tome da se naša ishrana zasniva na laganoj, lako svarljivoj hrani, bogatoj vlaknima.
Naročito leti telo prirodno traži hranu sa manjom količinom masti, ali bogatu vlaknima, vitaminima, mineralima i vodom. Zato se potrudite da u svoje letnje jelovnike uvrstite što više sezonskog voća i povrća, kojih u ovom delu godine ima u izobilju.
Preporučljivo je jesti nekoliko lakih obroka dnevno (tri glavna obroka i dve užine) kako bi se ubrzao metabolizam i podstakla varenje, bez osećaja težine i za povećanje energije i vitalnosti.
Neka vaši obroci izgledaju što šarenije, pripremite što više lakih salata od povrća kao prilog, ali i kao glavno jelo sa dodatkom celog zrna, mahunarki, nemasnog mesa, živine ili ribe.
Za užinu pripremite razne voćne salate od voća svih boja, kako biste se snabdeli vitaminima, mineralima i dovoljnom količinom antioksidanata, koji su nam posebno potrebni leti u borbi protiv slobodnih radikala nastalih kao posledica izlaganja na štetno sunčevo zračenje.
Budite kreativni, ponudite deci zdraviju alternativu klasičnim slatkišima iz prodavnice, za užinu napravite domaći sladoled ili mus od bobičastog voća i nemasnog jogurta ili energetske pločice od žitarica i kombinacije bobičastog voća, sušenog voća i orašastih plodova.
Izbegavanje masne i prerađene hrane
Uvek, a posebno leti, treba izbegavati obilne obroke, prženu, masnu i teško svarljivu hranu, presoljenu i previše začinjenu hranu, suhomesnate proizvode i industrijski prerađenu hranu, zaslađene sokove, ali i prevelike količine alkoholnih pića. pića i pića bogata kofeinom zbog rizika od dehidracije organizma.
Masna i teško svarljiva hrana opterećuje varenje, izaziva pojačano znojenje i može dovesti do dehidracije, a na kraju i do nagomilavanja viška masnog tkiva, koje nikome nije potrebno u vrelim letnjim danima.
Ako leto dočekate sa viškom kilograma, ne morate da brinete, ova sezona je idealna za „otapanje“ kilograma jer nudi brojne aktivnosti na otvorenom kao što su trčanje, rolanje, biciklizam, plivanje, rad u bašti i mnoge druge aktivnosti, koji će vam uz nutritivno bogatu i laganu letnju ishranu pomoći da se brže i lakše oslobodite viška kilograma, ali i da poboljšate imunitet i opšte zdravstveno stanje.