Претрага
Close this search box.

KAKO DA SAČUVATE TRAVNJAK TOKOM LETA Tajna je u tome da ga što manje kosite

Foto: Pexels

Jak toplotni talas izaziva suše pa vam može stradati vrt i travnjak, evo kako da to sprečite.

Ako već kosite za vreme velikih vrućina, nemojte ukloniti pokošenu masu.

Tako ćete malčirati travnjak, zaseniti koren trave i uštedeti nešto vlage u tlu za vreme najvećih žega.

Kad padne kiša, lako ćete pograbuljati, ako već želite.

Kad sunce pripeče, a trava krene gubiti boju, najlakše je uključiti prskalice i spasiti travnjak.

Osim što često zalivanje travnjaka nije jeftino, negde nije ni moguće u uslovima letnjih redukcija vode.

Evo šta tada možemo učiniti da nam se travnjak ne pretvori u “spaljenu zemlju”.

Možda se čini radikalnom, ali najbolja stvar koju možete učiniti za zdravlje vašeg travnjaka (i vrta) je ređe košenje.

Viša trava zasenjuje tlo i zadržava više vlage pa će se lakše odupreti isušivanju.

Poslednjih godina sve veći broj ljudi pušta svoje travnjake da „podivljaju“ – posebno tokom maja koji se proglašava “mesecom bez košenja”.

Smanjite košenje

Namera je podstaknuti rast i cvetanje trave i divljeg cveća, koji zauzvrat privlače i pružaju stanište mnoštvu insekata i drugih životinjica. Retko košeni travnjaci se tako pretvaraju u mini livade koje postaju utočište za korisne oprašivače, ali i mesto za korisne životinje kao što su žabe, kosovi, ježevi…Trebali biste moći uživati u pogledu na svoju mini livadu. Ako vam se ova ideja sviđa više od sterilnog nisko košenog travnjaka, kupite livadne semenske smese iz kojih će pod vašim prozorom izniknuti različci, ivančice, makovi…, predlaže Moje Vrijeme.

Ako ipak ne možete podneti pomisao na nepokošenu travu, onda barem podignite noževe na kosilici kako bi trava bila duža, a tlo ostalo skriveno od direktnih sunčevih zraka. Možete i pokositi samo deo travnjaka koji koristite za piknike, izležavanja i dečju igru, dok ostatak ostavite nekošen.

Kad je vruće tlo će se osušiti i zbiti. Proredite ga vilama,  to će mu omogućiti i bolje upijanje vode kada padne kiša.

Postoje rasprave o tome trebate li koristiti vodu iz slavine za oživljavanje osušenog travnjaka. Trava će oživeti kad padne kiša, ali mnogima će ružno smeđe sprženo tlo biti nepodnošljivo. Dakle, ako morate zalivati, zalivajte noću kako bi što manje vode isparilo. Stručnjaci za travnjake preporučuju retko, ali duboko zalivanje.

Površinska zalivanja mogu nakratko osvežiti travnjak, no ujedno će podstaknuti i razvoj plitkog korenja koje će biti beskorisno kada se tlo malo osuši.

penzionisani.rs

Tagovi:

3 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare
Gost
Zlatiborski bastovan
22.07.2024 13:14

Nigde veze,nakon zasnivanja travnjaka u prvoj sezoni košenja šišati samo trecinu,biljka ce ojačati i dodatno se razviti i popuniti prostor.travnjak se đubri u rano prolece ili kasnu jesen.leta su sve toplija,a kombinacija previse đubriva i sunca može ubiti travnjak.travnjak umereno zalivati nakon prvog kosenja posle zasnivanja.Trava se kupi kosačicom ,ni slucajno ne ostavlja,jer ce tokom fermentacije spaliti citave zone travnjaka plus docice do razvoja gljivice.Retkost je da to malčiranje ne izazove lose posledice.Tako da je to los savet.

Gost
Motte
22.07.2024 21:41

Gluposti ako ostavis pokosenu travu na travnjaku ona ce ugusiti travu i osudice se i pokosena i ona ispod nje.Posle kosenjenjar travu treba dobro politi .

Gost
Здрав разум
23.07.2024 23:06

Надовезао бих се на два претходна коментара додајући и да некошење гуши младу траву, па након кошења остану сасушене рупе на травњаку. Дакле, овај чланак као да је неко злонамерно писао.

Кошење треба практиковати што чешће, нарочито пре кише или уз обимно заливање предвечерње косидбе у случају суве вечери.

Povezane vesti