Britanska monarhija je jedna od najstarijih i najpoznatijih monarhija na svetu, institucija koja je ne tako davno upravljala sa preko 23% svetske kopnene površine, dok i danas privlači veliku pažnju ne samo medija već i miliona turista iz celog sveta. Sa svojom istorijom od preko hiljadu godina, kraljevska porodica je preživela i nadživela brojne istorijske događaje i promene, od vikinga i normana, preko svetskih ratova, Bregzita i raznih globalnih kriza. Iako je smrt legendarne kraljice Elizabete II duboko potresla većinu nacije, porodica ni najmanje ne prestaje da bude u fokusu javnosti.
Razumljivo, britanska monarhija poseduje nebrojene nekretnine neprocenjive vrednosti – od onih na najboljim lokacijama u centralnom Londonu, preko značajnih zemljišta u ruralnim područjima, pa sve do nekoliko krunskih dvoraca uključujući Bakingemsku palatu, palatu Sv. Džejmsa, Kraljevski dvorac Vindsor i Sandringemski dvorac. Ovi dvorci služe kao rezidencije za članove kraljevske porodice, ali i za ceremonijalne i diplomatske svrhe. Neke od objakata u vlasništvu monarhije moguće je posetiti, a upoznavanje sa njima dodaće autentičnost svakom putovanju u Veliku Britaniju.
Bakingemska palata, London
Bakingemska palata je ikonična rezidencija britanske monarhije u Londonu i verovatno najpoznatija kraljevska palata na celom svetu.
Ovde možete videti poznatu ceremoniju smene straže, prošetati prelepim Kraljičinim vrtovima i diviti se raskoši palate u prostorijama za presto, budući da se određeni delovi unutrašnjosti mogu posetiti tokom deset nedelja preko leta. Ova dostojanstvena neoklasična zgrada površine 77 hiljada metara kvadratnih, simbol je britanske kraljevske moći i prestiža te svedok mnogih kraljevskih rođenja, krštenja, važnih zvaničnih poseta i drugih istorijskih momenata. Posetioci mogu istražiti i umetnička dela iz Kraljevske kolekcije u Galeriji kraljice, te kolekciju kraljevih kola – kako konjskih tako i motornih vozila.
Kensingtonska palata, London
Dok je Bakingem zvanična londonska adresa kralja, Kensingtonska palata trenutno je dom princa Vilijama i princeze Kejt i povremeno drugih članova kraljevske porodice. Izvorno je bila grofovska rezidencija, međutim, krajem 17. veka ju je kupila i za svoje potrebe preuredila kraljevska porodica.
Tokom mnogo decenija bila je omiljena rezidencija monarha, da bi u 19. veku doživela renoviranje pod nadzorom kraljice Viktorije koja je u Kensingtonskoj palati i rođena. Danas posetioci palate mogu uživati u muzeju koji sadrži rotirajuće izložbe (uključujući izložbu o stilu i modi Dajane, princeze od Velsa) ili obići državne prostorije i prostrane formalne vrtove.
U jednom od redizajniranih vrtova palate nalazi se i nedavno postavljena statua princeze Dajane koju su prinčevi Vilijam i Hari otkrili 1. jula 2021, na dan kada bi Dajana proslavila 60. rođendan.
Balmoral dvorac, Aberdinšir
Smešten u nestvarno zalenim škotskim visoravnima u blizini reke Di, Balmoral je bio omiljeni dvorac kraljice Elizabete i njena zvanična letnja rezidencija. U njemu je provela kako deo medenog meseca sa princom Filipom, tako i poslednje dane svog života. Dvorac je otvoren za javnost od aprila do jula, a posetioci mogu istražiti prelepe vrtove, šetati pejzažima koji oduzimaju dah i saznati više o kraljevskoj istoriji Škotske.
Dvorac je obnovljen u razdoblju od 1853. do 1856. i još od tada služi kao kraljevska rezidencija. Izgrađen je od lokalnog beloga granita i primer je građevine u tzv. škotskom baronskom stilu.
Za Balmoral je Elizabetina unuka Eugenija jednom prilikom rekla da je “najlepše mesto na planeti”, a poznato je da se vezuje za važne porodične momente kraljevske familije koji ovde vole da love, jašu, ili jednostavno uživaju u šetnjama u prirodi..
Dvorac Vindsor, Vindsor
Za dvorac Vindsor važi da je najveći i najstariji nastanjivi dvorac na svetu, a za života kraljice Elizabete II bio joj je česta rezidencija. Ovaj utvrđeni kompleks sa svojim kulama i zidinama predstavlja arhitektonsko remek-delo, a poseban značaj je imao u ratnim vremenima. Danas čuva brojne raskošne eksponate, remek dela Rubensa, Mikelanđela, Van Dajka i Rembranta, kao i četiri stotine časovnika, ali i (navodno) najstariju kuhinju u Velikoj Britaniji. Dvorac ima i 300 kamina, za čije je održavanje zadužen samo jedan čovek.
Poseta ovim kraljevskim lokacijama u Velikoj Britaniji omogućava nezaboravno putovanje kroz bogatu kraljevsku istoriju i otkrivanje tajni i priča koje su oblikovale ovu zemlju. Od krunisanja u Vestminsterskoj opatiji do šetnje prelepim Kraljičinim vrtovima u Bakingemskoj palati, ove destinacije pružaju jedinstvenu priliku da se doživi raskoš kraljevskog života.
Bez obzira da li ste zaljubljenik u istoriju, umetnost ili samo želite da osetite dašak kraljevskog prestiža, ove lokacije su apsolutno vredne posete tokom putovanja u Veliku Britaniju.
Gradske info