Žalfija je biljka koja uspeva i ima široku primenu u zemljama Mediterana. Od davnina se koristila za prevenciju i prirodno lečenje mnogih bolesti.
Postoje različita istraživanja koja pokazuju da žalfija deluje anti-inflamatorno, antibakterijski, kao antiseptik, neuroprotektivno, kao antioksidans i protiv dijareje, piše vita4you.
Pored toga, pomaže i kod smetnji u varenju, talasa vrućine i znojenja u menopauzi, kontroli nivoa glukoze i lipida u krvi i zdravlju kože, a poboljšava i kognitivne funkcije.
Žalfija takođe pomaže i kod lošeg zadaha, prevencije i lečenja gingivitisa i rana u ustima. Odavno se praktikuje ispiranje grla sa čajem od žalfije.
Njena anti-inflamatorna i antimikrobna svojstva čine je idealnim saveznikom za lečenje upale grla i kašlja.
Pijenje čaja od žalfije povezuje se sa zaštitom od upale grla, faringitisa, bronhitisa i astme, dok pomaže i u lečenju kašlja i upale grla.
Koliko je čaja od žalfije bezbedno?
Uprkos višestrukim prednostima pijenja čaja od žalfije, važno je da vodite računa o količini. Žalfija sadrži visok sadržaj tujona, koji u velikim količinama može biti štetan po zdravlje.
Zato se preporučuje 1-2 šolje dnevno.
Takođe je važno znati da eterično ulje žalfije sadrži veće količine tujona, zbog čega ga ne treba redovno uzimati.
Prekomerna konzumacija žalfije tokom dužeg vremenskog perioda može dovesti do neželjenih efekata, kao što su vrtoglavica, mučnina, problemi sa jetrom i bubrezima, dok se ženama preporučuje da je ne konzumiraju tokom trudnoća i dojenja, a trebalo bi da je izbegavaju i osobe sa dijabetesom, oboljenjem bubrega ili jetre, kao i osobe sa epilepsijom.
b92.net