Američki tehnološki gigant Meta u utorak je predložio harmonizovani sistem za verifikaciju starosti i standarde bezbednosti za aplikacije i onlajn servise Evropskoj komisiji kako bi zaštitio tinejdžere širom EU.
Ovaj predlog uključuje verifikaciju starosti i roditeljsko odobrenje za preuzimanje aplikacija za mlađe od 16 godina. Ako dete ispod ove starosne granice želi da preuzme aplikaciju, prodavnice aplikacija bile bi obavezne da obaveste roditelje prema Metinom predlogu. Roditelji bi potom odlučili da li će odobriti preuzimanje.
Kompanija takođe želi jedinstvene standarde u EU za sadržaj primeren uzrastu tinejdžera.
– Usaglašavanje industrije po pitanju vrsta sadržaja koji se smatraju primerenim uzrastu, kao što je to slučaj sa drugim medijima poput filmova i video igara. Dalje, određene aplikacije, uključujući društvene mreže, treba da ponude alate za nadzor tinejdžera mlađih od 16 godina koje roditelji mogu aktivirati i kontrolisati – navodi se u saopštenju.
Poziv dolazi u trenutku kada je nova komesarka zadužena za tehnologiju, Henna Virkunen, označila zaštitu maloletnika kao – glavni prioritet.
Online bezbednost mladih delimično je odgovornost i komesara za unutrašnje poslove Magnusa Brunera, kao i komesara za pravosuđe Majkla Mekgrata.
– Evropska regulativa o bezbednosti mladih je previše fragmentisana – napisala je u blogu Antigona Dejvis, globalna šefica za bezbednost u kompaniji Meta.
– Zato nam hitno treba nova regulativa na nivou EU koja pruža doslednu zaštitu tinejdžerima na internetu, zahtevajući od prodavnica aplikacija da verifikuju starost tinejdžera i traže odobrenje roditelja kada tinejdžeri mlađi od 16 godina preuzimaju aplikaciju – dodala je.
Trenutno, svih 27 država članica EU slobodno postavlja sopstvena pravila za verifikaciju starosti i ne postoje standardi na nivou EU, iako neki propisi EU, poput Zakona o digitalnim uslugama (DSA) i Direktive o audiovizuelnim medijskim uslugama (AVMSD), predviđaju poboljšanje u oblasti verifikacije starosti kako bi se zaštitili maloletnici.
Predložena regulativa o materijalima koji sadrže seksualno zlostavljanje dece (CSAM), koja je trenutno predmet debate u Savetu EU, takođe se u velikoj meri oslanja na identifikaciju maloletnika na internetu kako bi ih zaštitila od predatora, piše Euronjuz biznis.
bizportal.rs