Vratile su se tropske vrućine, pa noću mnogi teško spavaju bez klima uređaja i ventilatora, koje često rade bez prestanka. Uključivanjem rashladnih uređaja noću štedimo na računima za struju, ali postavlja se pitanje i koliko je to bezbedno.
Energetičar Milan Janković upozorava da uključivanje klima-uređaje preko produžnih kablova kada nema uzemljenja ili ako nije montirana klima kako treba, može da napravi veliki problem.
“Ako se taj kvar ne uoči na vreme i usled njega dođe do veće potrošnje, ona zbog toga počne da se greje i na kraju se zapali“, objašnjava Janković.
Vatrogasci kažu da ovih dana podjednako dolazi do požara i zbog zaboravljenih uključenih ringli, opušaka i neispravnih klima-uređaja.
“Taj broj nije tako veliki u odnosu na broj klima koji je ugrađen po našim stanovima i poslovnim prostorima, sve zavisi kako se ti uređaji ugrađuju i održavaju”, navodi komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Dragan Miković.
Miković savetuje da se klima-uređaji ponekad i isključe i da se ne ostavljaju da rade kada je stan prazan i konstatuje da tada može doći do širenja požara.
Kako uštedeti struju preko dana
Struja je od ponoći do osam sati jeftinija skoro četiri puta. Prema nekim proračunima, znatne su uštede kada se noću kuva ili peru veš i sudovi. Uz uključen bojler, sve to je veliko opterećenje za elektroinstalacije, pogotovo ako su stare i slabo održavane.
Milan Janković upozorava da mašine za pranje veša ili sudova imaju mnogo elektronike i delova koji mogu napraviti problem. Zbog toga ne preporučuje da se ti uređaji uključuju noću i da rade bez nadzora.