Novije generacije dece sve teže stiču prijatelje, a evo šta je problem prema mišljenju roditelja.
Za starije generacije bilo je uobičajeno da deca imaju dosta drugara, dok se čini da današnji mališani imaju tek ponekog prijatelja, ako ga uopšte imaju.
Novo istraživanje koje sprovela Dečja bolnica C. S. Mot pokazalo je da nove generacije zaista imaju poteškoće u sklapanju prijateljstava, a roditelji su kao neke od uzroka naveli nespretnost mališana u društvu, kao i vršnjačko nasilje.
U ovom istraživanju je ispitan 1.031 roditelj dece starosti od šest do 12 godina, a jedan od petoro roditelji smatra da dete nema prijatelja ili nema dovoljno prijatelja, dok 90 odsto njih prijavljuje da bi njihova deca želela da imaju više drugara.
-Prijateljstva mogu da igraju važnu ulogu u opštem zdravlju i razvoju dece, emocinalnom blagostanju, samopoštovanju i društvenim veštinama – rekla upravnica Sara Klark.
-Ali, neki roditelji kažu da njihova deca imaju prepreke u sticanju prijatelja, poput ličnosti, društvene anksioznosti, medicinskih stanja ili prosto nemaju dovoljno prilika za sklapanje prijateljstava.
Podaci su pokazali da 21 odsto roditelja smatra da je stidljivost deteta ili to što mu je neprijatno u društvu prepreka u sticanju prijatelja, dok 18 odsto kaže da njihova deca “nemaju vremena” da steknu prijatelje.
Neki roditelji navode da su druga deca već oformila neke grupe, te je njihovom detetu sada teško da “ubaci” i stekne prijatelje, a 15 odsto navodi da su druga deca zla, te da je to razlog što njihov mališan nema više prijatelja. Medicinska stanja ili problemi sa zdravljem prepreka su za sticanje prijatelja u manje od 10 odsto odgovora u ovom ispitivanju, prenosi nypost.com.
-Za neku decu je upoznavanje novih prijatelja stresno. Imajte na umu da deca još uvek razvijaju i vežbaju svoje socijalne veštine kada sklapaju i održavaju prijateljstva – podseća Klarkova.
Srećom, roditelji ne sede skrštenih ruku, pa većina njih pokušava da pomogne deci da steknu prijatelje. Na primer, 71 odsto njih je prošle godine organizovalo prilike za igranje sa drugom decom, upisalo decu na neke vannastavne aktivnosti i slično. Neki su davali deci savete, a drugi su se družili sa ljudima koji imaju decu istog uzrasta kao njihovu, davali mališanima pristup društvenim mrežama i radili sve kako bi se njihovi naslednici “uklopili” u društvo.
Klarkova savetuje da se roditelji u sklapanje prijateljstava među decom mešaju samo kada je u pitanju bezbednost, a onima koji su deci dozvolili da koriste društvene mreže poručuje da nauče mališane kako da ih koriste odgovorno.
yumama.mondo.rs