Sve se menja pa i svadbe u Srbiji. Novi trend mogao bi da promeni organizaciju venčanja u sve većoj meri kao što to sada čine neki mladenci, kada organizuju veliki dan. Da li su stvari upravo postale lakše (i lepše) ili se sve dodatno zakomplikovalo?
A ranije se znalo… u većini mesta u našoj zemlji, kada bi se organizovala svadba, poštovao bi se ovakav red: crkveno i građansko venčanje u jednom danu pa se sve začini slavljem i to jeste bila česta praksa koja se i danas primenjuje. Dešavalo se i da se građansko venčanje organizuje bez onog crkvenog ali bi skoro uvek usledila proslava.
Sve bi bilo praćeno običajima koji su se razlikovali i razlikuju se od jednog do drugog dela zemlje, mada ima i dosta sličnosti među njima.
Iako bi organizacija venčanja trebalo da bude stvar izbora, pomenuta praska se nametnula kao nepisano pravilo pa se znalo: čim se donese odluka o venčanju, pravi se lista gostiju, rezerviše restoran odnosno sala za slavlje i zakazuje ceremonije u crkvi, ZA ISTI DAN. Neretko bi mladence pratila ista grupa svatova i na građanskom i na crkvenom venčanju, mada se dešavalo i drugačije, da najbliži budu iz mladu i mladoženju kada sklapaju brak, a da se zatim slavi sa širom rodbinom. Građansko venčanje najčešće bi se najčešće obavilo u opštini.
Sve u istom danu,. ali ne i o jednom trošku, jer svadbe jesu romantičan događaj, ali i iziskuju dosta novca, što zavisi i od broja gostiju koje zovete na proslavu, restorana koji birate za slavlje, venčanice, odela, torte.. jednostavno svakog detalja.
Pre novog trenda o kojem ćete čitati u nastavku, zaživela je praksa da se ceremonija sklapanja braka iz opštine preseli u restoran ili gde god da bi se slavilo i organizovalo venčanje. Izlazak matičara “na teren” postao je primaljiv za mladence a i ubrzao bi stvari pa bi na jednom mestu obavili dve stavke iz plana “SVABDA”. Matičar bi dolazio mladencima, a ne oni matičaru.
I dođe vreme za novi trend. Neki mladenci rešili su da promene priču. Kako ne bi u jednom danu išli na crkveno venčanje pa sklapali građanski brak pa žurili na veselje, rešili su da odvoje te događaje Svadba za jedan dan produžila se tako na dva pa čak i tri dana, jer neki parovi najpre kažu “da” pred matičarem pa se obavežu jedno drugom pred Bogom ili obrnutim redosledom i na kraju slave. Centralno venčanja spaja se sa jednom od ceremonija.
Za jedne je tako mnogo lakše. I kada razsmilite, u pravu su. Sva ona žurba i jurnjava od mesta do mesta i toliko obaveza u jednom danu izmore mladenci koji možda i na kraju zaborave šta se zapravo slavi pa postanu svesni toga tek kada se sve završi umesto da uživaju u trenutku. Ovako, na miru i intimnije sklope brak pa se vesele, za sve uložene pare. A pre svega, zbog ljubavi i sreće koja ih je zadesila. Suština je da se obaveze preraspodele.
Za druge je to ipak komplikovanije, pa vole da sve obave u jednom danu. Možda tome najviše naginju oni koji planiraju da ih sve vreme prati širi broj gostiju pa razmišljaju: zašto bismo goste opterećivali i zvali ih za više datuma.
Mladenci koji vole novi trend imajju rešenje i za to: jedno venčanje obave obave u krugu najbližih ljudi, a ostale zvanice zovu na lumperaj.
Da li novi trend, kada već produžava svadbu, više košta? Nema pravila. Ključna je u tome organizacija svadbenog veselja.
Nekada se za svadbe najčešće zvao veliki broj ljudi – najšira moguća familija. To se smatralo nekom vrstom obaveze, danas to više nije slučaj. Intimnije proslave nisu izuzetak.Kada pratite ovaj trend, svakoj ceremoniji posvetite posebnu pažnju i poseban dan. Slavite ljubav duže. Svadbe su toliko lepe da “jedna” i nije dovoljna, za neke. I na svetskoj javnoj sceni ima više primera parova koji su se venčavali više puta, i više dana proslavljali početak svog braka.
blicžena.rs
Pre 22 god moj muž i ja smo se vencali prvo u opštini samo mi i kumovi a posle 20-tak dana je bilo vencanje u crkvi i svadba. Pošto je to bila moja zamisao svekrva je to teško prihvatila i rekla.mi da sam čudna jer to kod njih niko nikada nije uradio. Posle svadbe mi je rekla da sam ipak dobro uradila jer je mnogo lakše i za goste i za domaćine.