Majčinstvo u starijoj dobi ima prednosti u vidu iskustva i emocionalne spremnosti, ali sa sobom može nositi i niz komplikacija i određene zdravstvene rizike i za majku i za dete.
Dobra je vest da studije sugerišu da trudnoće kasnije u životu imaju brojne prednosti, a jedna od njih jest i ta da starije majke mogu bolje odgajati svoju djecu.
U poslednje dve decenije smanjio se broj žena koje su postale majke tokom dvadesetih. Sve više i više žena odlučuje da ima decu kasnije u životu, a najčešći razlozi su izgradnja karijere i kasnije stupanje u brak. U studiji sprovedenoj u School of Business and Social Sciences na Univerzitetu Arhus u Danskoj otkriveno je da deca žena koje su rodile nakon 35. godine imaju neke dodatne prednosti.
Navedena studija sugeriše da starije majke nisu toliko stroge u smislu nametanja telesne i verbalne discipline svojoj deci u uzrastu između 7 i 11 godina. Kao rezultat toga, deca ove uzrasne grupe pokazala su manje poteškoća u ponašanju i manje društvenih i emocionalnih poteškoća. Ista studija je pokazala i da starije majke imaju bolji i stabilniji odnos sa svojom decom. Osim toga, nivo zrelosti tih žena olakšava im da pobede stres tokom trudnoće i zadržati pozitivan stav u odgajanju dece. S godinama ljudi postaju sve bolji u rešavanju emocionalnih i mentalnih izazova pa se tako bolje nose s različitim izazovnim situacijama i usmeravaju svoju decu na bolji način. U istraživanju se navodi i da starije mame mališanima pružaju pozitivno psihosocijalno okruženje koje im pomaže da budu optimistični u životu.
miss7mama.24sata.hr