Претрага
Close this search box.

OVA KOVANICA VREDI KAO POLA GARSONJERE! Ko je nađe može da dobije i do 25.000 evra, potrebno je samo da se obrati pažnja na jedan detalj

Foto: elements.envato.com

Pojedine kovanice traženi su kolekcionarski predmeti i njihova vrednost doseže do nekoliko hiljada evra. Jedna vrlo specifična kovanica evra može da donese i do 25.000 evra.

Kovanica evra koja je od velikog interesa za kolekcionare je ona na kojoj je prikazano žensko lice, a koja može vredeti i do 25.000 evra.

Kovanica prikazuje slavnu i moćnu ženu koja je više od 30 godina uživala poštovanje i simpatije ljudi u svojoj domovini i van nje – to je Beatriks, kraljica Holandije.

Nasledila je svoju majku Julianu na prestolu 30. aprila 1980. godine, kada su nacionalne valute pretvorene u evro. Kao rezultat toga, svi primerci evra koji su od tada ušli u opticaj imali su kraljičin lik na sebi.

Nakon što je Beatriks abdicirala kao holandska kraljica 30. aprila 2013. godine, tačno 33 godine nakon njenog krunisanja, njen najstariji sin Vilem Aleksander postao je kralj. Od godine kovanja 2014. njegova glava krasi holandski novac.

Foto: Pixabay

Zašto su ove kovanice toliko vredne kolekcionarima?

Kovanice koje prikazuju Beatriks iz 2000, 2001. i 2002. godine posebno su popularne među kolekcionarima, međutim, postoje razlike između kovanica – kovanice od 1 evra i 2 evra na sebi imaju samo deo Beatriksinog profila. Drugu polovinu zauzima natpis „Beatrix, Queen of the Nederlanden“ i godina izdanja. Na ostalim kovanicama, pak, može se videti kompletan profil bivše kraljice.

Razlog zašto prodavci mogu naplatiti tako vrtoglavo visoke iznose verovatno je velika popularnost Beatriks.

Postoji jedan detalj koji novčić čini posebno vrednim – ako je krivo kovan. Različiti prodavci od 2018. godine nude kovanicu od 2 evra s takozvanim „dvostrukim prstenom“ za 25.000 evra.

Ostale krivo kovane kovanice dostižu prodajne cene od 10.000 evra i više, poput novčića sa Kelnskom katedralom, izdatom u 30 miliona primeraka, a jedna greška na njemu je izazvala dramatičan rast vrednosti.

Godina izdanja takođe utiče na cenu. Kovanice evra iz godina 2000, 2001. i 2002. sada su starije od 20 godina i stoga su relativno retke, pa samim tim više vrede.

bizniskurir/Poslovni dnevnik

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti