Popis začina koje bismo trebali imati u svojim kuhinjskim ormarićima.
Priroda uvek nudi bogat arsenal biljnih preparata koji su odlični saveznici kada je u pitanju poboljšanje našeg zdravlja.
Ovi začini su među najzdravijim na svetu i trebalo bi da ih imamo u našim kuhinjskim ormarićima.
Cimet
Ovaj moćni začin štiti od infekcija urinarnog trakta, smanjuje trigliceride, LDL (“loš” holesterol) i ukupni holesterol. Cimet koji kupujemo u prodavnicama obično se zove kasija i nije pravi cimet, koji se zove “cejlonski”. Ova dva začina ne potiču iz iste biljke, ali oba imaju antikoagulantna svojstva (protiv krvnih ugrušaka). Najbolji način da saznate da je vaš cimet sa Cejlona je da kupite višeslojne štapiće i sami ih sameljete u mlinu za kafu, malteru i tučkom.
Bosiljak
Ova biljka se može koristiti za infekcije kože i ujede insekata. Bosiljak je bogat vitaminom A, vitaminom C, fosforom i kalcijumom. Takođe je izvor gvožđa, magnezijuma i kalijuma. Veruje se da pomaže vidu i kardiovaskularnom sistemu i olakšava probavne probleme. Čaj od bosiljka takođe može da ublaži glavobolju, smiri živce i snizi temperaturu.
Aleva paprika
Biljka, bogata vitaminima A i C, jedna je od najzdravijih i najpopularnijih paprika na svetu. Zagreva celo telo, stimuliše cirkulaciju, snižava holesterol i ublažava menstrualne grčeve kada se konzumira. Može se koristiti spolja u oblogama i kremama i kao sredstvo protiv bolova.
Karanfilić
Ovaj divni jesenji začin je moćan protiv gljivica i mikroba, što ga čini jasnim izborom za unapređenje zdravlja probave. Iako je fantastičnog ukusa u čaju ili kuvanom vinu, možete ga koristiti i spolja za bolove desni (nanesite ulje) ili kao kupku za stopala protiv gljivičnih infekcija.
Peršun
Pored domaćih supa, peršun može biti odličan dodatak vašem zelenom soku. Bogat je hranljivim materijama i ima antiinflamatorno dejstvo. Osim toga, odličan je diuretik i pomaže kod grčeva i lošeg varenja. Kada se koristi lokalno, peršun ublažava svrab. Peršun takođe pojačava cirkulaciju, reguliše krvni pritisak, ublažava tegobe sa bešikom i mokraćnim putevima, poboljšava krvnu sliku, otklanja temperaturu i upale očiju, lekovit je za bubrege, kožu i jetru, sprečava iritaciju nakon ujeda insekata.
Žalfija
Žalfija je veoma korisna u lečenju akni, infekcija desni i grla, bolova u grudima i masne kose. Čaj od žalfije je odličan za naše mentalno zdravlje i koristi se generacijama kao prirodni saveznik u ublažavanju depresije i anksioznosti.
Majčina dušica
Majčinoj duši nikad dosta. Ima antibakterijski efekat u slučajevima, na primer, gingivitisa, afte ili cistitisa. Olakšava lučenje sluzi kod kašlja, može poboljšati slab apetit i odličan je saveznik kod crevnih tegoba i grčeva u stomaku. Majčina dušica je lek za mamurluk, a pomaže i u ublažavanju simptoma prehlade i bronhitisa.
Kardamom
Odmah posle crnog bibera, jednog od najcenjenijih začina na svetu, kardamom se koristi za probavne smetnje, mučninu, povraćanje, a takođe može pomoći u smanjenju prekomerne sluzi. Takođe se koristi za sprečavanje bolova u stomaku i nadimanja. U drevnim tradicijama, semenke kardamoma su žvakane da zaslade dah i pomognu u smanjenju kiselih efekata kofeina u kafi.
Kumin
Prepun fitokemikalija, kim je bogat antioksidansima, mineralima kao što su gvožđe, bakar, kalcijum, kalijum, mangan, selen, cink i magnezijum i sadrži velike količine B-kompleksa. Aktivne supstance u kimu mogu povećati pokretljivost gastrointestinalnog trakta i smanjiti nadutost. Kumin se koristi i za pomoć kod nesanice, a zbog svojih antiseptičkih svojstava, odličan je za uzimanje kada osetite da vam dolazi prehlada.
Korijander
Bogat je hranljivim materijama i dobar je izvor gvožđa, magnezijuma, fitonutrijenata i flavonoida. Takođe je bogat dijetalnim vlaknima. Korijander se hiljadama godina koristi kao lek za varenje jer podstiče apetit i pomaže lučenje želudačnih sokova. Pored toga, stimuliše lučenje insulina.
Đumbir
Veran saveznik protiv mučnine svih vrsta. Istraživanja su pokazala da je đumbir posebno efikasan u borbi protiv jutarnje mučnine, mučnine kod trudnica, postoperativne mučnine i mučnine izazvane hemoterapijom. Đumbir je odličan digestiv, pomaže u apsorpciji hrane i otklanjanju gasova i nadimanja. Đumbir podstiče cirkulaciju, pa je dobar za hladne ruke i stopala.
Kurkuma
Odličan začin za upale i bolove povezane sa autoimunim sistemom, kurkuma pojačava i stimuliše sopstvenu proizvodnju antioksidanata u telu nekoliko sati nakon konzumiranja. Većina prednosti kurkume je zbog polifenola kurkumina, koji ima antivirusna, antibakterijska, antikancerogena i antiinflamatorna svojstva. Antioksidativni efekat kurkumina takođe može poboljšati zdravlje jetre jer ima efekat detoksikacije u telu.
U prilog njegovom velikom efektu svedoče neki od najduže živećih ljudi na svetu sa Okinave u Japanu. Njihova dugovečnost se pripisuje njihovoj sposobnosti da upravljaju upalnim procesom. Oni to rade tako što svakodnevno piju čaj od kurkume. Na kraju, predstavljamo predlog za dugotrajno piće.
b92.net