U narodu je poznato da kada zakaže terapija lekovima prepisana od strane kod lekara, mnogi “slamku spasa” traže u alternativnoj medicini, odnosno narodnim lekovima, melemima i čajevima.
Životinjske masti vekovima unazad upotrebljivale su se pri saniranju rana, kod upalnih procesa kod dece, a neke od najčešćih su svinjska, guščija i magareća mast.
Nešto manje poznata jeste upravo mast koja se dobija od jazavca, a delotvorna je i lekovita u mnogim slučajevima. Leči bronhitis, uporni kašalj, razne virusne infekcije, kao i upale sinusa, grla, uha i slično.
S obzirom na to da retko može da se nabavi u slobodnoj prodaji, iz razloga što je zakonom zabranjeno lovokradicama da ugrožavaju ove životinje, a jamarenje je takođe jedna od aktivnosti koja je u našoj državi ilegalna, a tiče se iskopanjava jama i potrage za jazavcima koji se kriju pod zemljom. Iz tog razloga je ljudi prave samostalno u svojim domaćinstvima.
Dakle, mast od jazavca pripremaju oni koji u svojim domovima imaju lovce, koji tokom legalnog lova divljači ulove i jazavce, a ipak su upoznati sa procesom “topljenja masti” i pravljenja ovog melema.
– Ovu mast koristila sam u periodu kad mi je dijagnostikovan tumor, na to mesto sam od kako sam saznala, nanosila baš ovu mast. Uverena sam da je, pored terapije koja mi je propisana, i mast od jazavca razlog za to što mi se tumor umanjio do te mere da su lekari mogli da mi izvrše operaciju, pa je sada, hvala Bogu, sve u redu – rekla je sagovornica za naš portal.
Meštanin iz okoline Novog Sada, koji u svom domaćinstvu, kako kaže, uvek ima ovaj melem, istakao je i kako ga koristi.
– Mast se kod dece namaže direktno na grudi i leđa, sačeka se nekoliko minuta da upije i preko se stavlja pamučna tkanina. Maže se sedam dana ujutru i pred spavanje, jer tada deca miruju. Ovaj melem može i da se pije pomešan sa nekim čajem, po pola kašičice dnevno isto nekoliko dana- kaže Dragan.
Smatra se da je tajna lekovitosti ove masti pre svega u načinu ishrane samog jazavca. Zapravo, jazavci se hrane korenjem biljaka, a među njima ima onih koje su vrlo lekovite.
Šta kaže struka po pitanju ovog narodnog leka?
Farmaceutkinja Gordana Opančarev rekla je za naš portal da mnogi ljudi, posebno u malim sredinama, posežu za alternativnim lekovima i preparatima.
-Svi mi smo od malena učeni od naših baka da svinjska mast leči, pa ne vidim zašto ova mast, ukoliko je naravno prirodna i proverenog, čistog sastava, ne bi bila od pomoći pri prehladi, gripu ili nekim površinskim promenama na koži. Verujem da pored propisane terapije od strane doktora, prirodni lekovi životinjskog porekla kao i oni na bazi bilja, mogu doprineti i ubrzati proces izlečenja. Važno je samo da se pacijent, ukoliko se pojave neke kontraindikacije, javi svom lekaru.
M.Š.