Stari Egipćani i Grci raštan su smatrali svetom biljkom koja ima čudotvorne osobine.
Raštan se smatra jednom od najzdravijih namirnica na svetu, i to ne bez razloga: siromašan je kalorijama, a bogat vitaminima i mineralima, ali još je uvek potcenjen u poređenju s keljom, kupusom, blitvom ili spanaćem.
Raštan sadrži supstance koje aktiviraju stvaranje enzima u jetri i na taj način pomaže neutralizaciji kancerogenih ćelija. Studije pokazuju da ljudi koji jedu velike količine raštana i drugih biljaka iz iste porodice imaju daleko manji rizik da obole od nekoliko kancerogenih oboljenja kao što su: rak pluća, bešike, prostate, debelog creva, dojke i jajnika.
Raštan kao zaštitnik protiv raka jajnika
Raštan je bogat i flavonoidom zvanim maempferol. Istraživanja pokazuju da žene imaju 40 odsto manji rizik od raka jajnika ako unose veće količine maempferola. Osim u raštanu, ova supstanca nalazi se u zelenom čaju, luku, brokoliju, praziluku, spanaću i borovnicama.
Idealno bi bilo raštan jesti 3 do 5 puta nedeljno. Da bi se iz raštana izvuklo što više koristi, treba ga samo prokuvati 5–10 minuta i začiniti morskom solju, maslinovim uljem, limunom. Može se dodati i beli luk i biber.
Karotenoidi iz raštana smanjuju rizik dobijanja katarakte
Raštan je poznat i po supstancama zvanim karotenoidi. Izdvajamo dva karotenoida: lutein i zeaksantin. Ova dva sastojka deluju na oči kao sunčane naočare i sprečavaju oštećenje očiju od preteranog izlaganja ultraljubičastim zracima. Studije su pokazale da ova dva kartenoida smanjuju rizik dobijanja katarakte.
Raštan je bogat vitaminima A, C, B6, ali i magnezijumom, celulozom, kalcijumom, bakrom. Kombinacija vitamina, minerala i ostalih hranjljivih sastojaka stavlja raštan na poziciju superzvezde zdrave hrane.
Pre konzumacije, listove treba oprati pod mlazom hladne vode, ali ih ne treba natapati u vodi jer tako gubi vitamine topljive u vodi. U frižideru ostaje svež i do pet dana. Čuvajte tako da prozirnom folijom i maksimalno istisnete vazduh. Tako neće uvenuti, požuteti i izgubiti vredne sastojke.
O raštanu je pisao Njujork tajms
Da je to starinsko mediteransko povrće popularno u svetu svedoči činjenica da je prestižni Njujork tajms raštan svrstao među najzdravije i najskuplje namirnice za koju će zbog njenih izuzetnih nutritivnih i lekovitih svojstava obožavaoci izdvojiti i do sto dolara. Na američkim jelovnicima pravi bum doživela je ova biljka u poslednjih deset godina, a kao neizostavan deo jelovnika preporučuju je brojni stručnjaci. Ali pomalo zaboravljeni raštan vraća se i u naše restorane.
b92.net
I ova je najzdravija? U zadnjih mesec dana ste nam predstavili najmanje 10 “najzdravijih” biljaka.
Moja majka, Crnogorka, spremala mi je rastan sa suvim mesom. Sada nije ziva i nema ko da ga spremi jer ga nema na pijaci a ona ga je gajila u basti. E, majko moja…
Jer je to blitva?
Nije nego ananas u cvatu
Hvala Lolo sto me nasmejaste!
U mojoj kuci se jede vrlo cesto,ja sam Hercegovka,i moji preci su iz Hercegovine doneli u Vojvodinu posle dr svetskog rata…vreme kolonizacija!! To je pravo Hercehovacko jelo,jakl zdravo i koje treba znati napraviti!!!
Raštan jedem odkako znam za sebe i moja deca ga obožavaju. Najviše je zastupljen u ishrani u Hercegovini (odakle je moje poreklo) i delovima Crne Gore. Sam ga sadim i uspeva u svim klimatskim uslovima al mu najviše odgovara jesen, beru se mladi listovi jer su najukusniji i brže de obnavlja biljka i na taj način dava nove listove. Sa suvim mesom i malo krompira prava poslastica.
Najbolje je tamo, u Hecegovini gajiti i jesti.
A sta bi mi bez njih ovde?
Upravo pravim japrake, sarmice od raštana!! Ja sam primorka, volim ga u svim varijantama.
Код нас у Далмацији зову “пасији хлад” пошто расте високо
Rastan je crnogorski brend,ne srbijanski.Ima ga subotom na pijaci na Banovom brdu!!!
Najvice se jede u Hercegovini,Dalmaciji i Crnoj gori.Najsladji je kada promrzne.Moze da se sprema sa krompirom bez mesa a kda se procijedi jos dok je vruc prelije se maslinovim uljem( tako spremljen je specijalitet u Konavlima.Na Cetinju i okolnim mjestima sprema se sa kastradinom( suvim ovcijem mesom).Izvanredan ukus.Ima ga i u Srbiji ali raste u glavici a ne na dugackoj stabljici i losiheg je ukusa.
Sad se posvadjajte čiji je raštan brend (naša posla),ja znam da je moj brend na mom šporetu ali nesto nevidim da sam zdravija sto ga konzumiram.
Јес вала….тако је,ма да је поврће свако здраво зна се,ал овде неко чини ми се,удара на маркетинг
Kad pisete o necemu, mislim da treba da znate da prepoznate isto na slici. Na slici je blitva. Sto se rastana tice, a o ukusima se ne raspravlja, za mene bolje sarme nema. Novosadjanka, cetvrta generacija.
Ja ga u Kanadi sadim a poreklom sam iz Republike Srpske i nikad ga nisam jela u Jugoslaviji dok sam tamo zivjela,ali sam putovala cesto po Americi i na jugu amerike sam ga probala i pocela jesti,i od tad ga sadim u mojoj basti svake godine i jedem,nista lepse od RASTIKE nema…
Koji je naziv za raštan na latinskom
Гаји се и једе одвајкада и код нас у Метохији и на Косову! Традиционално се спрема за Божић са сланином и сувим брашњеним кобасицама…прсте да полижеш
Dobra je čim je ima u Hercegovini!!!Tamo se pravi japrak od raštike i dobra je na čorbu sa suvom bravetinom!!!
Rastan je biljka koju su izmislili Lučani kao i kupus. A za struju to svako zna da smo mi izmislili.
Ličani
Ovo na slici nije raštika.Možda je blitva,ali novinar ne zna o čemu zapravo piše.Ako ne zna,neka se barem malo informira.Zna izgleda kemiju,ali o povrću pojma nema.
Odlicno povrce i jako ces gost u mojoj kuhinji