Претрага
Close this search box.

Ovo su idealna rešenja za MALI BALKON: Donosimo vam SMERNICE šta i kako da sadite kako biste maksimalno iskoristili prostor

Foto: Pixabay

Uzgoj vrta na prostorno ograničenom balkonu ili manjoj terasi može da bude pravi izazov čak i za iskusne vrtlare, ali i odlična prilika za kreativnost i zabavu pri uređenju.

Od toga da li želite da uzgajate povrtnjak ili tropsko voće do izbora stila dizajna enterijera, pred vama je niz uzbudljivih odluka koje će vam omogućiti da kreirate svoj mini vrt iz snova.

Maksimalno iskoristite prostor

Kada raspolažete sa svega nekoliko kvadratnih metara prostora, važno je da ga organizujete na način da baš ništa ne ostane neiskorićeno.

Pritom je najveći izazov da izbegnete zamku prenatrpanosti koja bi mogla da poništi željeni efekt stvaranja prijatnog ambijenta i prostora za opuštanje na nežnim prolećnim zracima sunca.

Eksperti savetuju da se orijentišete na iskorišćavanje zidova i balkonskih ograda te da razmislite o pretvaranju ovog prostora u vertikalni vrt. U tome ćete uspeti tako što ćete postaviti viseće saksije, police ili mreže po kojima će se biljke moći da se penju za posebno efektan vizualni utisak.

Izbegavajte da trpate pod sa mnoštvom saksija, već ih organizujte u neku od raznih nosača kao stvorenih male balkone, koji će vam pomoći da iskoristite prostor, bez da deluje pretrpano.

Kada je reč o visećim saksijama, razmislite o stilu uređenja i atmosferi koju želite da kreirate na svom balkonu. Ako je više u vašem stilu moderan dizajn, birajte viseće konstrukcije od metala, a ako vam je primarno kreiranje prijatnog i opuštajućeg ambijenta, odličan odabir su saksije od terakote, pruća i sličnih mekanih, prirodnih materijala.

Nikako nemojte da zanemarite kapacitet zidova jer veštim postavljanjem polica, ograda sa mnoštvom mreža u koje možete da umetnute manje saksije, imaćete priliku da dizajnirate balkon koji baš ni po čemu ne zaostaje za onima većih dimenzija.

Proučite uslove na svom balkonu

Osim što ste ograničeni malim brojem kvadrata, važno je i da proučite ograničenja u nosivosti svog balkona kako ga ne biste prenatrpali brojnih teškim saksijama ili prenatrpanim vertikalnim dekoracijama.

Uzmite u obzir i vremenske uslove i sadite biljke u skladu sa količinom vremena koje će provesti izložene direktnoj sunčevoj svetlosti i senci, kao i potencijalnim naletima vetra koji bi za osetljivije sadnice mogao da bude koban.

Šta možete da sadite na balkonu?

Nakon što proučite klimatske uslove, nosivost i opcije prostora, vreme je za odluku o tome šta ćete tačno da sadite.

Među najpopularnijim odabirima uvek je začinsko bilje, koje ne samo da predivno izgleda i miriše, već je uvek dobrodošlo kao dodatak domaćim jelima. Ali, njihovo održavanje ponekad može da bude komplikovanije, pa ako želite da osigurate minimalnu količinu brige o balkonskom bilju, oslonite se na nezahtevne sukulente koji će uživati u obilju sunca i maloj količini vode.

U urbanim vrtovima sjajno rastu minijaturne sorte paradajza, ali i razne vrste salata, paprika, mahunarki… Poslednjih godina sve je popularnija sadnja šargarepa, patlidžana i krompira, ali računajte da bi vam za njihov uzgoj bilo potrebno i nešto više prostora.

Naravno, tu su i uvek atraktivni limuni i sočne jagode koje ćete s lakoćom uzgajati i na minijaturnom balkonu, ako o njima pravilno brinete.

Kada je reč o cveću, opcijama zaista nema kraja – od lobelija, dan-noć i kadifa preko raskošnih petunija i fuksija do prelepih jasmina i kukureka – baš svako će oživeti vaš balkon i provođenje vremena na njemu učiniti omiljenom rutinom u danu.

blicžena.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti