Ako vaš pas grebe po vratima, cvili ili preterano laje, vrši olakšanje u stanu ili žvaće predmete svaki put kada napustite kuću ili neko iz vaše porodice, možda pati od anksioznosti zbog razdvajanja. Nije u potpunosti razumljivo zašto neki psi razvijaju fobiju da budu ostavljeni sami.
Bez obzira na razlog, zapamtite da ponašanje vašeg ljubimca nije zlonamerno, već samo rezultat panike i pokušaja da se nosi sa tim. Kažnjavanje vašeg psa neće rešiti problem. Najbolji pristup biće da postepeno navikavate svog ljubimca da ostane sam i smanjite anksioznost odvajanja.
Dobro je da se vaš pas oseća bezbedno kada ostane sam kod kuće. Ako provedete neko vreme sa njim i pratite nekoliko jednostavnih pravila, možete da mu pomognete da savlada ovu veštinu. Ako je moguće, počnite čim pas stigne u vaš dom. Iako biti sam može da bude izazov za mnoge pse, pravilna obuka može da učini ove trenutke mnogo manje stresnim. Evo nekoliko koraka koje možete da preduzmete da pomognete svom psu da savlada umetnost da bude sam kod kuće:
- Štenci vole rutinu. Postavite dnevni raspored kojeg će se pridržavati i ostali članovi domaćinstva.
- Koristite preventivnu obuku protiv anksioznosti odvajanja.
- Uvek dajte svom psu priliku da se olakša pre nego što ga ostavite samog kod kuće.
- Ograničite pažnju koju posvećujete svom psu neposredno pre odlaska, kako se ne bi šokirao kada svi ukućani napuste stan.
- Kada dođete kući, ostanite mirni i svedite pozdrave na minimum. Ne želite da se previše uzbuđuje zbog vašeg povratka.
Zapamtite da je svaki pas drugačiji i brzina kojom će se prilagoditi da bude sam, može da varira. Strpljenje i doslednost su ključ uspeha u obuci vašeg psa da bude sam. Vremenom, vaš pas će postati samopouzdaniji, što će mu omogućiti da uživa u mirnim trenucima sam.
mondo.rs