Vremenski rolerkoster, smene niskih i visokih temperatura, kod većine izazivaju osećaj umora, simptome nalik prehladi. Neko se žali na kostobolju, nekoga boli svaki mišić na temu, jedni kašlju, neko “zakači” temperaturu, a nije mali broj onih koje boli grlo, ali nemaju znake prehlade… O čemu je ovde reč, šta znači kada grlo boli, ali nema temperature?
Bol u grlu bez prisustva temperature je nažalost čest simptom koji mogu da uzrokuju razni faktori. Saznajte koji su najčešći razlozi zbog kojih se javlja ovaj problem, kao i kada je pravi trenutak da se obratite lekaru.
1. Prehlada
Jedan od najčešćih uzroka bola u grlu bez temperature jeste obična prehlada. Ostali simptomi mogu da uključuju kijanje, zapušen nos, kašalj, suzne oči i osećaj umora. Prehlada obično prolazi sama od sebe u roku od 7 do 10 dana. U međuvremenu, simptome možete ublažiti toplim čajem sa medom, mirovanjem ili upotrebom ibuprofena.
2. Upala krajnika
Upala krajnika nastaje kada dođe do oticanja tkiva na zadnjem delu grla. Iako je češća kod dece mlađe od dve godine, može da se javi i kod odraslih. Pored bola u grlu, javlja se otežano gutanje i disanje, neprijatan zadah, otoka žlezda na vratu… Viralna upala krajnika obično prolazi za 3 do 5 dana.
3. Alergije
Sezonske alergije, poznate i kao alergijski rinitis, mogu da uzrokuju bol u grlu bez temperature, a razlog je postnazalno kapanje koje iritira grlo. Ostali simptomi uključuju kijanje, kašalj, svrab, zapušen nos i crvene oči. Najbolje je izbegavati okidače alergija i koristiti antihistaminike za smanjenje simptoma.
4. Kiseli refluks
Bol u grlu bez temperature može da bude i posledica kiselog refluksa, stanja kada želudačna kiselina dolazi u jednjak, izazivajući iritaciju. Ovaj problem često prate gorušica, kašalj, mučnina i otežano gutanje. Promena ishrane i stil života mogu da pomognu, a u težim slučajevima savetuje se poseta lekaru.
5. Polno prenosive infekcije
Neke polno prenosive infekcije, poput gonoreje i herpesa, mogu da izazovu bol u grlu, posebno nakon oralne izloženosti. Bol u grlu takođe može da bude jedan od prvih znakova HIV infekcije. U slučaju sumnje na polno prenosivu infekciju, neophodno je obaviti testiranje i započeti odgovarajuću terapiju.
Kada posetiti lekara?
U većini slučajeva, bol u grlu bez temperature prolazi sam od sebe. Međutim, ako imate poteškoća sa disanjem, gutanjem, ili ako se simptomi ne povuku za nedelju dana, preporučuje se odlazak kod lekara.
Takođe, neki domaći tretmani i namirnice mogu da pomognu da se ublaže simptomi grlobolje, a evo i koji su:
- Med i limun: Dodajte kašiku meda i sok od pola limuna u šolju tople vode. Med smiruje grlo, dok limun deluje antibakterijski.
- Grgoljenje slane vode: Rastvorite pola kašičice soli u toploj vodi i grgoljite nekoliko puta dnevno. Ovo pomaže u smanjenju upale i dezinfekciji grla.
- Čaj od đumbira: Đumbir ima protivupalna svojstva. Možete da prokuvate svež đumbir u vodi, a zatim mu dodate malo meda i limuna.
- Topli čajevi: Čajevi od kamilice, nane ili žalfije mogu da pomognu u smirivanju bola u grlu.
- Čaj od žalfije: Poznat je po svojim antibakterijskim i protivupalnim svojstvima. Grgoljenje ili ispijanje čaja može da olakša simptome.
mondo.rs