Tradicija i običaji nalažu da se Badnje veče provodi u krugu porodice uz bogatu i raznovrsnu trpezu, kako bi godina pred nama donela izobilje.
Post traje od 28. novembra do 7. januara, a mnogima je upravo Badnje veče najdraže, jer donosi posebnu toplinu i mirnu porodičnu atmosferu.
Način na koji se obeležava Badnji dan razlikuje se od kraja do kraja, a postoje razna pripovedanja o tome kako je izgledao ovaj dan u svetoj porodici Nemanjića.
Zato vam donosimo recepte sa njihove treze, koji će dati posebnu čar prazniku, a osim toga, isprobajte i neke od naših predloga za posnu večeru.
Trpeza Nemanjića bila je bogata, pa je pored mesa, tu bilo i mnogo rečne i morske ribe, mlečnih proizvoda, sočiva, boba, divljeg graška, kupusa, crnog i belog luka, zelja, rotkve, repe, prosa, ječma… Ovaj recept za ribu i carigradski hleb dobili smo od Tamare Ognjević, istoričarke umetnosti i gastroheritologa i idealni su baš za Badnje veče.
-Kad se ima u vidu da ne postoje sačuvani recepti iz ovdašnjeg srednjeg veka, rekonstrukcije zasnovane na proučavanju pisanih, arheoloških, umetničkih i drugih dostupnih izvora bile su jedini put da se s visokim stepenom tačnosti zaviri na trpezu vladara i običnog čoveka u srpskim zemljama srednjeg veka. Stoga je važno naglasiti da je izbor recepata pred vama interpretacija dostupnih izvora – objašnjava Tamara Ognjević.
Debela riba dunavska
Debela riba dunavska, je kaže naša sagovornica, pojam preuzet iz Metohitovog opisa gozbe na dvoru kralja Milutina krajem 13. veka. Naime, krupna riba s Dunava izuzetno je cenjena i vrlo skupa na carigradskim pijacama, a izaslanik vizantijskog cara divi se činjenici da je na trpezi srpskog kralja ima u izobilju.
Potrebno je:
Veći šaran ili smuđ, krupna so, 1 cela glavica belog luka, 1 kašika bibera u zrnu, šaka svežeg bosiljka, ½ čaše belog vina i ½ čašice vinskog sirćeta, šaka suvih vrganja, šaka prezli
Priprema:
Ribu očistite, posolite, pa stavite u keramički sud i ispecite. Dok se riba peče, u kamenom avanu usitnite biber, sveže začinsko bilje, beli luk i pečurke da dobijete masu sličnu kao za pesto. Pečenu ribu prebacite na tanjir za serviranje, a u masnoći u kojoj se pekla propržite „sos“ uz dodavanje vina, sirćeta i hlebnih mrvica da se dobije srednje gust „biber“. Ribu prelijte sosom.
Carigradski hleb
Najbolji hleb se u prošlosti pravio od takozvane sumješice, kombinacije pšeničnog brašna u kojem je zbog primitivne poljoprivrede i načina čuvanja i mlevenja žitarica uvek bilo primesa različitih žitarica, krupnog zrna, pa i pleve. Smatralo se da najbolji hleb ide na carski sto, a uz malo egzotičnih začina i semena predstavljao je praktično kolač. Stoga smo ovom zanimljivom hlebu dali ime carigradski, po najvećem i najbogatijem gradu srednjeg veka i sedištu prvog među hrišćanskim vladarima – vizantijskog cara.
Potrebno je:
½ kilograma pšeničnog brašna, 250 g heljdinog brašna, 250 g ovsenog brašna, 200 g sirovog semena lana, 50 g kima, 50 g kardamoma, 1 kockica kvasca, 1 kašika meda, 1 kašika soli
Priprema:
Pomešajte brašna, dodajte kvasac, malo meda, posolite, dodajte semenke i začine i s mlakom vodom zamesite hleb srednje čvrstine. Pomazati crepulju ili pliću keramičku posudu i staviti hleb da lagano naraste. Hleb se može podeliti i u četiri jufke, koje se stave jedna pored druge, pa se tako peku. Peći na srednje jakoj vatri. Pečen staviti ispod vlažne krpe da se prohladi.
Zapečena posna sarma
Potrebno je:
20 liski kiselog kupusa, 2 veća praziluka, 3 čena belog luka, 300 g semenki suncokreta, 200 g pirinča, 2 šargarepe, suvi peršun, biber, so, ulje, začinska paprika, 200 ml ulja
Priprema:
Semenke suncokreta i pirinač potopite u toplu vodu da ogrezne, te ostavite da stoji oko 15 minuta. Praziluk očistite, nasecite i propržite, zatim dodajte proceđene semenke suncokreta i pirinač. Dodajte naseckan beli luk, narendanu šargarepu i začine po ukusu. Sve dobro promešajte, pa kada se smesa ohladi, njome filujte liske kupusa i zavijajte sarme. Složite ih u posudu za pečenje, prelijte zaprškom od začinske paprike i ulja I pecite poklopljeno oko dva sata.
Korpice sa sardinom i biljnim sirom
Potrebno je:
16 šampinjona, 2 konzerve sardine, crvena pečena paprika, 100 g biljnog sira, limun, biber, so
Šampinjone očistite, isecite stabljiku, a šeširiće poređajte u nauljen pleh. Sardine izmiksujte u blenderu zajedno sa uljem iz konzerve. Dodajte sitno seckanu papriku i naseckane stabljike. Umešajte sok od limuna, mleveni biber i so po ukusu. Punite šampinjone tom smesom i zapecite ih u rerni petnaestak minuta. Potom izvadite, pospite rendanim biljnim kačkavaljem i pecite još malo da se sir istopi.
Suve paprike punjene podvarkom
Potrebno je:
8 većih suvih paprika, 600 g kiselog kupusa, 1 dimljena pastrmka ili neka druga riba očišćena od kostiju i kože, 300 g krompira, 1 dl ulja, so, biber, lovorov list, biber u zrnu, slatka začinska paprika, kim
Priprema:
Paprike najpre potopite u toplu vodu, a kupus isecite na rezanca i propržite ga na ulju. Pred kraj dinstanja,dodajte slatku začinsku papriku, kim i komadiće ribe. Pripremljenom masom punite paprike, svaku papriku zatvorite kolutom kuvanog krompira i ređajte u pleh. Nalijte mešavinom vode i ulja, poklopite alu-folijom i pecite 10 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni. Nakon deset minuta skinite foliju i zapecite još deset minuta.
Baklava sa suvim šljivama i čokoladom
Potrebno je:
500 g kora za pitu, 300 ml crvenog vina, 200 g šećera, 250 g suvih šljiva bez koštice, 100 g čokolade za kuvanje
Priprema:
U šerpi izmešajte šećer, vino, šljive i stavite da se kuva deset minuta. Procedite, a tečnost sačuvajte za prelivanje. Šljivama dodajte rendanu čokoladu za kuvanje i dobijenim nadevom premažite kore, ređajte ih kao pitu ili ih oblikujte po želji i pecite baklavu 12 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni. Pečenu je prelijte tečnošću u kojoj ste kuvali brusnice i šljive.
zena.blic.rs