Poluatomatska bušilica za nos, cipele koje umesto štikle imaju karmin i kišobran za sunčanje, tek su neki od njih.
U Nernbaumgartenu, austrijskom selu sa oko hiljadu stanovnika, udaljenom oko sat vožnje od Beča, 1984. godine desilo se nešto neverovatno. Otvoren je “Nonseum”.
Jedinstveni muzej na svetu, u kome postavku čine predmeti, potpuno besmisleni. Otuda je i za njegov naziv iskorišćena engleska reč “noncence”.
I kao što to obično biva, sve se desilo pukim slučajem. Grupa prijatelja vajara Frica Gala i vinara Fridla Umšajga učestvovala je 1984. godine na prvom austrijskom sajmu pronalazača budućnosti, navedeno je na zvaničnom sajtu ovog muzeja.
Sve posle toga je istorija…
Isključite razum
Muzej besmislica osnovan je 1994. godine od strane “Udruženja za korišćenje viška misli”. Prostire se na povšini od oko 700 kvadratnih metara i predstavlja „epohalno beskorisne pronalaske“.
Poluatomatska bušilica za nos, cipele koje umesto štikle imaju karmin i kišobran za sunčanje tek su neki od njih.
Sve su to predmeti koji zaista nikome i ni za šta nisu potrebni, ali koji mame osmehe posetilaca ovog muzeja već dugi niz godina.
Napredak sela uz Muzej besmislica
Iako na neobičan način uveseljava posetioce, Muzej “Nonseum” zapravo je doneo mnogo toga dobrog ovom austrijskom selu.
Udruženje koje ga je osnovalo broji oko 800 članova i važi za jedno od vodećih u celoj zemlji, navodi „Nonseum“.
Osim brojnih stručnjaka iz oblasti kulture, u njegovom radu angažovano je i lokalno stanovništvo, što se i te kako pozitivno odražava i na celo selo. Vajar Fric Gal je umetnički direktor i glavni je za osmišljavanje i izradu besmislenih izuma, koji su deo muzejske postavke.
Njegovi osnivači i sam Muzej Besmislica ovenčani su i Državnom nagradom Donje Austrije za narodnu kulturu i narodne inicijative 2009. godine.
Prema podacima sa zvaničnog sajta Muzeja “Nonseum”, cena ulaznice za odrasle iznosi 9,5 evra, dok evro manje ulaznicu plaćaju penzioneri. Porodična ulaznica, koja uključuje dve odrasle osobe i dvoje dece košta 20 evra, a mladi treba da izdvoje četiri evra kako bi videli izbliza postavku ovog jedinstvenog muzeja u celom svetu.
Ona.rs