Neočekivani mrazevi u proleće ili jesen mogu napraviti pravi haos u vašoj bašti. Mraz može uništiti nove pupoljke u proleće, oštetiti plodove ili potpuno ubiti poslednje cvetove u jesen. S druge strane, niže temperature u jesen mogu doneti koristi određenim biljkama, pojačavajući ukus jesenjih useva i pripremajući ukrasne biljke za period mirovanja.
Razumevanje koje biljke treba zaštititi i kako to uraditi – korišćenjem slame, malča, prekrivača i drugih tehnika – pomoći će vam da vaše biljke prežive hladne periode i napreduju tokom cele godine.
Razlika između mraza i smrzavanja
Mraz i smrzavanje su dva različita vremenska fenomena koja imaju slične efekte na biljke. Mraz nastaje kada su temperature između 0,5° C i 2° C, dok smrzavanje nastupa kada temperature padnu ispod nule. Kada se temperature spuste ispod nule, voda u tkivima biljaka se širi i može dovesti do pucanja ćelija, što uzrokuje značajna oštećenja.
Jesenji mraz
U jesen, mnoge biljke završavaju svoju vegetativnu sezonu ili se pripremaju za zimsko mirovanje, pa im blagi mraz neće naškoditi. Drveće i višegodišnje biljke, poput ruža i jorgovana, čak koriste ove niže temperature da bi se prilagodile promeni godišnjih doba.
Jesenji usevi, kao što su šargarepa, cvekla, kelj i repa, mogu postati još ukusniji nakon mraza. Međutim, poslednji letnji plodovi kao što su paprike, paradajz i krastavci mogu biti osetljivi na mraz, pa ih treba zaštititi pokrivanjem.
Prolećni mraz
U proleće, nežne sadnice i pupoljci su mnogo osetljiviji na mraz jer se biljke bude iz zimskog mirovanja. Nezaštićeni cvetni pupoljci mogu stradati u ranim prolećnim mrazevima, što može sprečiti formiranje plodova.
Kako zaštititi biljke od mraza
Malčiranje: Debeli sloj slame ili mlevenog lišća može zaštititi useve poput šargarepe i repe. Za ukrasno drveće i žbunje, koristite malč od tvrdog drveta koji pomaže u zadržavanju toplote tokom zime.
Tkanina: Korišćenje pokrivača ili specijalnih tkanina može podići temperaturu oko biljaka i do 4°C. Pokrivači treba da budu postavljeni tako da ne dodiruju biljke direktno kako bi se izbeglo oštećenje.
Plastični pokrivači: Plastični pokrivači nisu idealni jer mogu izazvati smrzavanje ako dođu u kontakt s biljkama. U slučaju njihove upotrebe, važno je podići ih iznad biljaka i obezbediti ventilaciju.
Zalivanje: Biljke koje su dobro zalivene bolje se odupiru mrazu jer voda pomaže u regulisanju temperature u zemljištu.
Pokrivanje pojedinačnih biljaka: Korišćenjem staklenih kupola, obrnutih tegli ili voskom prekrivenih papirnih kupola možete zaštititi pojedinačne biljke od blagih mrazeva.
Kontejnerske biljke: Biljke u saksijama treba zaštititi od smrzavanja. Jedna opcija je zakopati saksiju ili je obložiti malčem i slamom. Nježne biljke možete premestiti u zatvoreni prostor gde temperature ostaju iznad 5° C.
24sedam.rs